Brett Daniel LANCASTER

Brett Daniel LANCASTER

Rider Professional (Cod: 15756)
(Big Bird)

Born in SHEPPARTON on 15 November 1979

Bandiera AUS
AUS
Statistics
Rankings Victories Age (years)
Podiums 1°-10° Total placements Victories in stage races Stages victories Victories in the sprint First victory Last victory
Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ...
Pictures
2013 16 June Tour de Slovenie (Stage n.4)
2010 17 May Tour of California (Stage n.2)
2008 29 August Deutschland Tour Prologue
2005 07 May Giro d'Italia Prologue
2004 08 February Tour de Langkawi (Stage n.3)
2002 04 May Ronde van Overijssel
2001 26 October Herald Sun Tour (Stage n.13)
Teams
Year
Year Team Country Type Note
2015 Orica GreenEdge AUS
2014 Orica GreenEdge AUS
2013 Orica Greenedge AUS
2012 Orica - Greenedge
(Greenedge Cycling Team fino al 30 aprile.)
AUS
2011 Team Garmin - Cervelo USA
2010 Cervelo Test Team SUI
2009 Cervelo Test Team SUI
2008 Team Milram ITA
2007 Team Milram ITA
2006 Ceramica Panaria - Navigare IRL
2005 Ceramica Panaria - Navigare ITA
2004 Ceramiche Panaria - Margres ITA
2003 Ceramiche Panaria - Fiordo ITA
2002 iteamnova.com AUS
Coéquipiers
Teammates Team (year)
Michael ALBASINI

Orica - Greenedge (2012)

Orica Greenedge (2013)

Orica GreenEdge (2014)

Orica GreenEdge (2015)

Moises ALDAPE CHAVEZ

Ceramica Panaria - Navigare (2005)

Ceramica Panaria - Navigare (2006)

Mirko ALLEGRINI

Ceramica Panaria - Navigare (2005)

Ceramica Panaria - Navigare (2006)

Davide APPOLLONIO

Cervelo Test Team (2009)

Cervelo Test Team (2010)

Igor ASTARLOA ASCASIBAR

Team Milram (2007)

Team Milram (2008)

Fortunato BALIANI

Ceramiche Panaria - Margres (2004)

Ceramica Panaria - Navigare (2005)

Ceramica Panaria - Navigare (2006)

Luca BARLA

Team Milram (2007)

Team Milram (2008)

Claudio BARTOLI

Ceramiche Panaria - Fiordo (2003)

Ceramiche Panaria - Margres (2004)

Fumiyuki BEPPU

Orica - Greenedge (2012)

Orica Greenedge (2013)

Samuel BEWLEY

Orica - Greenedge (2012)

Orica Greenedge (2013)

Orica GreenEdge (2014)

Orica GreenEdge (2015)

Adam BLYTHE

Orica GreenEdge (2015)

Jack BOBRIDGE

Team Garmin - Cervelo (2011)

Orica - Greenedge (2012)

Guillermo Ruben BONGIORNO

Ceramiche Panaria - Fiordo (2003)

Ceramiche Panaria - Margres (2004)

Ceramica Panaria - Navigare (2005)

Ceramica Panaria - Navigare (2006)

Alejandro Alberto BORRAJO

Ceramiche Panaria - Fiordo (2003)

Ceramiche Panaria - Margres (2004)

Ceramica Panaria - Navigare (2005)

Theo BOS

Cervelo Test Team (2010)

Graeme BROWN

Ceramiche Panaria - Fiordo (2003)

Ceramiche Panaria - Margres (2004)

Ceramica Panaria - Navigare (2005)

Marco BUI

Ceramiche Panaria - Fiordo (2003)

Mirko CELESTINO

Team Milram (2007)

Jhoan Esteban CHAVES RUBIO

Orica GreenEdge (2014)

Orica GreenEdge (2015)

Simon CLARKE

Orica - Greenedge (2012)

Orica Greenedge (2013)

Orica GreenEdge (2014)

Orica GreenEdge (2015)

Baden COOKE

Orica - Greenedge (2012)

Orica Greenedge (2013)

Joào Miguel CORREIA DA SILVA

Cervelo Test Team (2010)

Magnus CORT NIELSEN

Orica GreenEdge (2014)

Orica GreenEdge (2015)

Alessandro CORTINOVIS

Team Milram (2007)

Iñigo CUESTA LOPEZ DE CASTRO

Cervelo Test Team (2009)

Cervelo Test Team (2010)

Tiziano DALL'ANTONIA

Ceramica Panaria - Navigare (2006)

Tom DANIELSON

Team Garmin - Cervelo (2011)

Allan DAVIS

Orica - Greenedge (2012)

Orica Greenedge (2013)

Scott DAVIS

Ceramiche Panaria - Fiordo (2003)

Ceramiche Panaria - Margres (2004)

Julian DEAN

Team Garmin - Cervelo (2011)

Orica - Greenedge (2012)

Philip DEIGNAN

Cervelo Test Team (2009)

Cervelo Test Team (2010)

Stefan DENIFL

Cervelo Test Team (2010)

Mitchell DOCKER

Orica - Greenedge (2012)

Orica Greenedge (2013)

Orica GreenEdge (2014)

Orica GreenEdge (2015)

Russel DOWNING

iteamnova.com (2002)

Jamie DREW

iteamnova.com (2002)

Luke DURBRIDGE

Orica - Greenedge (2012)

Orica Greenedge (2013)

Orica GreenEdge (2014)

Orica GreenEdge (2015)

Volodymyr DYUDYA

Team Milram (2007)

Team Milram (2008)

Markus EICHLER

Team Milram (2008)

Caleb EWAN

Orica GreenEdge (2014)

Orica GreenEdge (2015)

Tyler FARRAR

Team Garmin - Cervelo (2011)

Giuliano FIGUERAS

Ceramiche Panaria - Fiordo (2003)

Ceramiche Panaria - Margres (2004)

Antonio Murilo FISCHER

Team Garmin - Cervelo (2011)

Daniel FLEEMAN

Cervelo Test Team (2009)

Xavier FLORENCIO CABRE

Cervelo Test Team (2009)

Cervelo Test Team (2010)

Artur GAJEK

Team Milram (2008)

Aitor GALDOS ALONSO

Ceramica Panaria - Navigare (2005)

Ceramica Panaria - Navigare (2006)

Simon GERRANS

Cervelo Test Team (2009)

Orica - Greenedge (2012)

Orica Greenedge (2013)

Orica GreenEdge (2014)

Orica GreenEdge (2015)

Simon GESCHKE

Team Milram (2008)

Sergio GHISALBERTI

Team Milram (2007)

Team Milram (2008)

Fabio GILIOLI

Ceramiche Panaria - Fiordo (2003)

Ceramiche Panaria - Margres (2004)

José Angel GOMEZ MARCHANTE

Cervelo Test Team (2009)

Freddy Excelino GONZALEZ MARTINEZ

Ceramica Panaria - Navigare (2005)

Matthew GOSS

Orica - Greenedge (2012)

Orica Greenedge (2013)

Orica GreenEdge (2014)

Ralf GRABSCH

Team Milram (2007)

Team Milram (2008)

Paride GRILLO

Ceramiche Panaria - Margres (2004)

Ceramica Panaria - Navigare (2005)

Ceramica Panaria - Navigare (2006)

Andriy GRIVKO

Team Milram (2007)

Team Milram (2008)

Volodymir GUSTOV

Cervelo Test Team (2009)

Cervelo Test Team (2010)

Scott GUYTON

iteamnova.com (2002)

Roger HAMMOND

Cervelo Test Team (2009)

Cervelo Test Team (2010)

Team Garmin - Cervelo (2011)

David HARRIGAN

iteamnova.com (2002)

Arne HASSINK

Team Milram (2008)

Dennis HAUEISEN

Team Milram (2007)

Team Milram (2008)

Heinrich HAUSSLER

Cervelo Test Team (2009)

Cervelo Test Team (2010)

Team Garmin - Cervelo (2011)

Mathew HAYMAN

Orica GreenEdge (2014)

Orica GreenEdge (2015)

Michael HEPBURN

Orica - Greenedge (2012)

Orica Greenedge (2013)

Orica GreenEdge (2014)

Orica GreenEdge (2015)

Ryder HESJEDAL

Team Garmin - Cervelo (2011)

Leigh HOWARD

Orica - Greenedge (2012)

Orica Greenedge (2013)

Orica GreenEdge (2014)

Orica GreenEdge (2015)

Damien HOWSON

Orica Greenedge (2013)

Orica GreenEdge (2014)

Orica GreenEdge (2015)

Jeremy HUNT

Cervelo Test Team (2009)

Cervelo Test Team (2010)

Thor HUSHOVD

Cervelo Test Team (2009)

Cervelo Test Team (2010)

Team Garmin - Cervelo (2011)

Allan James IACUONE

iteamnova.com (2002)

Daryl IMPEY

Orica - Greenedge (2012)

Orica Greenedge (2013)

Orica GreenEdge (2014)

Orica GreenEdge (2015)

Matej JURCO

Team Milram (2007)

Team Milram (2008)

Ji Yong KANG

Orica Greenedge (2013)

Jens KEUKELEIRE

Orica - Greenedge (2012)

Orica Greenedge (2013)

Orica GreenEdge (2014)

Orica GreenEdge (2015)

Edward KING

Cervelo Test Team (2009)

Cervelo Test Team (2010)

Andreas KLIER

Cervelo Test Team (2009)

Cervelo Test Team (2010)

Team Garmin - Cervelo (2011)

Christian KNEES

Team Milram (2007)

Team Milram (2008)

Ignatas KONOVALOVAS

Cervelo Test Team (2009)

Cervelo Test Team (2010)

Michel KREDER

Team Garmin - Cervelo (2011)

Aidis KRUOPIS

Orica - Greenedge (2012)

Orica Greenedge (2013)

Orica GreenEdge (2014)

Christian KUX

Team Milram (2008)

Paolo LANFRANCHI

Ceramiche Panaria - Fiordo (2003)

Ceramiche Panaria - Margres (2004)

Sebastian LANGEVELD

Orica - Greenedge (2012)

Orica Greenedge (2013)

Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ

Ceramica Panaria - Navigare (2005)

Ceramica Panaria - Navigare (2006)

Christophe LE MEVEL

Team Garmin - Cervelo (2011)

Daniel LLOYD

Cervelo Test Team (2009)

Cervelo Test Team (2010)

Team Garmin - Cervelo (2011)

Mirco LORENZETTO

Team Milram (2007)

Martijn MAASKANT

Team Garmin - Cervelo (2011)

Daniel MARTIN

Team Garmin - Cervelo (2011)

Michael MATTHEWS

Orica Greenedge (2013)

Orica GreenEdge (2014)

Orica GreenEdge (2015)

Serhiy MATVEYEV

Ceramiche Panaria - Fiordo (2003)

Ceramiche Panaria - Margres (2004)

Ceramica Panaria - Navigare (2005)

Ceramica Panaria - Navigare (2006)

Luca MAZZANTI

Ceramiche Panaria - Fiordo (2003)

Ceramiche Panaria - Margres (2004)

Ceramica Panaria - Navigare (2005)

Ceramica Panaria - Navigare (2006)

Robbie MCEWEN

Orica - Greenedge (2012)

David MCKENZIE

iteamnova.com (2002)

Christian MEIER

Orica - Greenedge (2012)

Orica Greenedge (2013)

Orica GreenEdge (2014)

Orica GreenEdge (2015)

Cameron MEYER

Team Garmin - Cervelo (2011)

Orica - Greenedge (2012)

Orica Greenedge (2013)

Orica GreenEdge (2014)

Orica GreenEdge (2015)

Travis MEYER

Team Garmin - Cervelo (2011)

Orica - Greenedge (2012)

Orica Greenedge (2013)

David MILLAR

Team Garmin - Cervelo (2011)

Jens MOURIS

Orica - Greenedge (2012)

Orica Greenedge (2013)

Orica GreenEdge (2014)

Orica GreenEdge (2015)

Martin MÜLLER

Team Milram (2007)

Team Milram (2008)

Pasquale MUTO

Ceramiche Panaria - Fiordo (2003)

Ramunas NAVARDAUSKAS

Team Garmin - Cervelo (2011)

Joaquín NOVOA MÉNDEZ

Cervelo Test Team (2009)

Cervelo Test Team (2010)

Stuart O'GRADY

Orica - Greenedge (2012)

Orica Greenedge (2013)

Aaron OLSON

iteamnova.com (2002)

Alberto ONGARATO

Team Milram (2007)

Team Milram (2008)

Luca ORLANDI

Team Milram (2007)

Andrea PAGOTO

Ceramica Panaria - Navigare (2006)

Serge PAUWELS

Cervelo Test Team (2009)

Julio Alberto PEREZ CUAPIO

Ceramiche Panaria - Fiordo (2003)

Ceramiche Panaria - Margres (2004)

Ceramica Panaria - Navigare (2005)

Ceramica Panaria - Navigare (2006)

Filippo Paolo PERFETTO

Ceramiche Panaria - Fiordo (2003)

Ceramiche Panaria - Margres (2004)

Dominique PERRAS

iteamnova.com (2002)

Alessandro PETACCHI

Team Milram (2007)

Team Milram (2008)

Thomas PETERSON

Team Garmin - Cervelo (2011)

Enrico POITSCHKE

Team Milram (2007)

Team Milram (2008)

Domenico POZZOVIVO

Ceramica Panaria - Navigare (2005)

Ceramica Panaria - Navigare (2006)

Matteo PRIAMO

Ceramica Panaria - Navigare (2006)

Óscar PUJOL MUÑOZ

Cervelo Test Team (2009)

Cervelo Test Team (2010)

Ole Gabriel RASCH

Cervelo Test Team (2009)

Cervelo Test Team (2010)

Team Garmin - Cervelo (2011)

Martin REIMER

Cervelo Test Team (2009)

Cervelo Test Team (2010)

Ariel Maximiliano RICHEZE ARAQUISTAIN

Ceramica Panaria - Navigare (2006)

Elia RIGOTTO

Team Milram (2007)

Team Milram (2008)

Dominik ROELS

Team Milram (2008)

Peter ROGERS

iteamnova.com (2002)

Dominique ROLLIN

Cervelo Test Team (2009)

Cervelo Test Team (2010)

Hayden David ROULSTON

Cervelo Test Team (2009)

Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ

Ceramica Panaria - Navigare (2006)

Fabio SABATINI

Team Milram (2007)

Team Milram (2008)

Fabio SACCHI

Team Milram (2007)

Efrem SALVI

Team Milram (2007)

Ivan SANTAROMITA

Orica GreenEdge (2014)

Orica GreenEdge (2015)

Carlos SASTRE CANDIL

Cervelo Test Team (2009)

Cervelo Test Team (2010)

Jean-Mitja SCHLUTER

Team Milram (2008)

Bjorn SCHRODER

Team Milram (2007)

Team Milram (2008)

Nino SCHURTER

Orica GreenEdge (2014)

Sebastian SCHWAGER

Team Milram (2007)

Team Milram (2008)

Carlo SCOGNAMIGLIO

Team Milram (2007)

Emanuele SELLA

Ceramiche Panaria - Margres (2004)

Ceramica Panaria - Navigare (2005)

Ceramica Panaria - Navigare (2006)

Marcel SIEBERG

Team Milram (2007)

Sébastian SIEDLER

Team Milram (2007)

Peter STETINA

Team Garmin - Cervelo (2011)

Wesley SULZBERGER

Orica - Greenedge (2012)

Orica Greenedge (2013)

Daniel SUMMERHILL

Team Garmin - Cervelo (2011)

Andrew TALANSKY

Team Garmin - Cervelo (2011)

Daniel TEKLEHAYMANOT GIRMAZION

Cervelo Test Team (2010)

Orica - Greenedge (2012)

Orica Greenedge (2013)

Niki TERPSTRA

Team Milram (2007)

Team Milram (2008)

Paolo TIRALONGO

Ceramiche Panaria - Fiordo (2003)

Ceramiche Panaria - Margres (2004)

Ceramica Panaria - Navigare (2005)

Xavier TONDO VOLPINI

Cervelo Test Team (2010)

Svein TUFT

Orica - Greenedge (2012)

Orica Greenedge (2013)

Orica GreenEdge (2014)

Orica GreenEdge (2015)

Tomas VAITKUS

Orica - Greenedge (2012)

Orica Greenedge (2013)

Johan VAN SUMMEREN

Team Garmin - Cervelo (2011)

Christian VANDEVELDE

Team Garmin - Cervelo (2011)

Sep VANMARCKE

Team Garmin - Cervelo (2011)

Martin VELITS

Team Milram (2008)

Peter VELITS

Team Milram (2008)

Marco VELO

Team Milram (2007)

Team Milram (2008)

Pieter WEENING

Orica - Greenedge (2012)

Orica Greenedge (2013)

Orica GreenEdge (2014)

Orica GreenEdge (2015)

Alexander WETTERHALL

Cervelo Test Team (2010)

Matthew WILSON

Team Garmin - Cervelo (2011)

Orica - Greenedge (2012)

Trent WILSON

iteamnova.com (2002)

Marcel WYSS

Cervelo Test Team (2009)

Cervelo Test Team (2010)

Simon YATES

Orica GreenEdge (2014)

Orica GreenEdge (2015)

Adam YATES

Orica GreenEdge (2014)

Orica GreenEdge (2015)

Erik ZABEL

Team Milram (2007)

Team Milram (2008)

David ZABRISKIE

Team Garmin - Cervelo (2011)

©2002-2020 Museo del Ciclismo Associazione Culturale ONLUS - C.F.94259220484 - info@museociclismo.it - All rights reserved

Note: All the data on this site were collected by Paolo Mannini from newspapers, books, online web archive, digital archive and on line forums. All the people who wants to help us collecting more data can send an email to Paolo Mannini or to MuseoCiclismo