Juan José OROZ UGALDE

Juan José OROZ UGALDE

Rider Professional (Cod: 35073)
(Juanjo)

Born in PAMPLONA on 11 July 1980

Bandiera ESP
ESP
Statistics
Rankings Victories Age (years)
Podiums 1°-10° Total placements Victories in stage races Stages victories Victories in the sprint First victory Last victory
Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ...
2005 11 June Pampelune - Bayonne
Teams
Year
Year Team Country Type Note
2013 Euskaltel - Euskadi ESP
2012 Euskaltel - Euskadi ESP
2011 Euskaltel - Euskadi ESP
2010 Euskaltel - Euskadi ESP
2009 Euskaltel - Euskadi ESP
2008 Euskaltel - Euskadi ESP
2007 Euskaltel - Euskadi ESP dal 12 maggio
2007 Orbea - Oreka S.D.A. ESP fino all'11 maggio
2006 Kaiku ESP
2002 Bideki - Oreki F.T.E. ESP under23
2001 Iberdrola - Loinaz T.E. ESP under23
2000 Iberdrola - Loinaz T.E. ESP under23
1999 Iberdrola - Loinaz T.E. ESP under23
Coéquipiers
Teammates Team (year)
Jon ABERASTURI IZAGA

Euskaltel - Euskadi (2013)

Koldobika AGIRRE ARESTI

Bideki - Oreki F.T.E. (2002)

Josu AGIRRE ASEGINOLAZA

Orbea - Oreka S.D.A. (2007)

Euskaltel - Euskadi (2008)

Euskaltel - Euskadi (2009)

Iberdrola - Loinaz T.E. (2000)

Iberdrola - Loinaz T.E. (2001)

Bideki - Oreki F.T.E. (2002)

Joseba AGUIRREZABALA AIESTARAN

Iberdrola - Loinaz T.E. (2001)

Bideki - Oreki F.T.E. (2002)

Alots AIARZA IBARRA

Iberdrola - Loinaz T.E. (1999)

Mikel AIZPURUA AIZPURU

Iberdrola - Loinaz T.E. (2001)

Bideki - Oreki F.T.E. (2002)

Benat ALBIZURI ARANSOLO

Euskaltel - Euskadi (2007)

Euskaltel - Euskadi (2008)

Gorka AMURIZA GUMUCIO

Bideki - Oreki F.T.E. (2002)

Igor ANTON HERNANDEZ

Euskaltel - Euskadi (2007)

Euskaltel - Euskadi (2008)

Euskaltel - Euskadi (2009)

Euskaltel - Euskadi (2010)

Euskaltel - Euskadi (2011)

Euskaltel - Euskadi (2012)

Euskaltel - Euskadi (2013)

Lander APERRIBAY ARANDA

Euskaltel - Euskadi (2007)

Euskaltel - Euskadi (2008)

Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE

Orbea - Oreka S.D.A. (2007)

Euskaltel - Euskadi (2008)

Euskaltel - Euskadi (2009)

Euskaltel - Euskadi (2010)

Euskaltel - Euskadi (2011)

Jon ARANA GONZALEZ

Bideki - Oreki F.T.E. (2002)

Andoni ARANAGA AZKUNE

Euskaltel - Euskadi (2007)

Iberdrola - Loinaz T.E. (1999)

Iberdrola - Loinaz T.E. (2000)

Iberdrola - Loinaz T.E. (2001)

Bideki - Oreki F.T.E. (2002)

Iñaki ARANAGA AZKUNE

Iberdrola - Loinaz T.E. (2000)

Brad ARMSTRONG

Orbea - Oreka S.D.A. (2007)

Roberto Carlos ARROYO HERNANDEZ

Iberdrola - Loinaz T.E. (1999)

Iberdrola - Loinaz T.E. (2000)

Iberdrola - Loinaz T.E. (2001)

Iker ARSUAGA GONZALEZ

Bideki - Oreki F.T.E. (2002)

Mikel ASTARLOZA CHAURREAU

Euskaltel - Euskadi (2007)

Euskaltel - Euskadi (2008)

Euskaltel - Euskadi (2009)

Euskaltel - Euskadi (2011)

Euskaltel - Euskadi (2012)

Euskaltel - Euskadi (2013)

Jorge AZANZA SOTO

Kaiku (2006)

Euskaltel - Euskadi (2007)

Euskaltel - Euskadi (2008)

Euskaltel - Euskadi (2009)

Euskaltel - Euskadi (2010)

Euskaltel - Euskadi (2011)

Euskaltel - Euskadi (2012)

Euskaltel - Euskadi (2013)

Ion AZKUNE LIZARRALDE

Iberdrola - Loinaz T.E. (1999)

Roberto BARRIENTOS FERNÁNDEZ

Orbea - Oreka S.D.A. (2007)

Txomin BARTOLOMÉ HERNANDO

Iberdrola - Loinaz T.E. (1999)

Javier BENITEZ POMARES

Iberdrola - Loinaz T.E. (2000)

Iberdrola - Loinaz T.E. (2001)

Antonio BERASATEGUI SAEZ DE ZUAZOLA

Kaiku (2006)

Jon BIKENDI IGARZABAL

Bideki - Oreki F.T.E. (2002)

Pello BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA

Euskaltel - Euskadi (2011)

Euskaltel - Euskadi (2012)

Euskaltel - Euskadi (2013)

Garikoitz BRAVO OIARBIDE

Euskaltel - Euskadi (2013)

Jon BRU PASCAL

Kaiku (2006)

Euskaltel - Euskadi (2007)

Euskaltel - Euskadi (2008)

Víctor CABEDO CARDA

Euskaltel - Euskadi (2012)

Carlos CAÑIZARES BORRUEL

Iberdrola - Loinaz T.E. (2000)

Iberdrola - Loinaz T.E. (2001)

Carlos CASTANO PANADERO

Kaiku (2006)

Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS

Euskaltel - Euskadi (2010)

Euskaltel - Euskadi (2011)

Pierre CAZAUX

Euskaltel - Euskadi (2011)

Euskaltel - Euskadi (2012)

Vidal CELIS ZABALA

Iberdrola - Loinaz T.E. (2001)

Gustavo CESAR VELOSO

Kaiku (2006)

Tarik CHAOUFI

Euskaltel - Euskadi (2013)

Ander CONDE GARCIA

Iberdrola - Loinaz T.E. (1999)

Alberto CONTADOR VELASCO

Iberdrola - Loinaz T.E. (2001)

Ricardo Jorge CORREIA MESTRE

Euskaltel - Euskadi (2013)

Jorge CRUZ RINCON

Iberdrola - Loinaz T.E. (2000)

Iberdrola - Loinaz T.E. (2001)

Juan Antonio DE LA FUENTE ROMERO

Iberdrola - Loinaz T.E. (2000)

Iberdrola - Loinaz T.E. (2001)

Sergio DE LIS ANDRES

Euskaltel - Euskadi (2009)

Euskaltel - Euskadi (2010)

Jon Bigen ELORRIAGA AURRE

Iberdrola - Loinaz T.E. (2001)

Eneko ELOSEGI ARMENDARIZ

Bideki - Oreki F.T.E. (2002)

Imanol ERVITI OLLO

Bideki - Oreki F.T.E. (2002)

Arkaitz ESNAL NIETO

Iberdrola - Loinaz T.E. (1999)

Jon ESTEBAN ZABALETA

Iberdrola - Loinaz T.E. (2000)

Iberdrola - Loinaz T.E. (2001)

Unai ETXEBARRIA ARANA

Euskaltel - Euskadi (2007)

Koldo FERNANDEZ DE LARREA PEREZ DE SAN ROMAN

Euskaltel - Euskadi (2007)

Euskaltel - Euskadi (2008)

Euskaltel - Euskadi (2009)

Euskaltel - Euskadi (2010)

Euskaltel - Euskadi (2011)

Asier FERNANDEZ MATEOS

Orbea - Oreka S.D.A. (2007)

Xavier FLORENCIO CABRE

Iberdrola - Loinaz T.E. (1999)

Iberdrola - Loinaz T.E. (2000)

Aitor GALDOS ALONSO

Euskaltel - Euskadi (2007)

Euskaltel - Euskadi (2008)

Euskaltel - Euskadi (2009)

Euskaltel - Euskadi (2010)

Dionisio GALPARSORO MARTINEZ

Kaiku (2006)

Euskaltel - Euskadi (2007)

Euskaltel - Euskadi (2008)

Beñat GARAIALDE URKIOLA

Iberdrola - Loinaz T.E. (1999)

Iberdrola - Loinaz T.E. (2000)

Iberdrola - Loinaz T.E. (2001)

Juan Manuel GARATE CEPA

Iberdrola - Loinaz T.E. (1999)

Ricardo GARCIA AMBROA

Euskaltel - Euskadi (2012)

Euskaltel - Euskadi (2013)

Angel GARCIA DE CASTRO

Iberdrola - Loinaz T.E. (2001)

Rodrigo GARCIA RENA

Kaiku (2006)

Enrique GARCIA RODRIGUEZ

Iberdrola - Loinaz T.E. (1999)

Iberdrola - Loinaz T.E. (2000)

Iberdrola - Loinaz T.E. (2001)

Joseba GARMENDIA ARZALLUZ

Bideki - Oreki F.T.E. (2002)

Ivan GILMARTIN HERNANGOMEZ

Kaiku (2006)

Iakes GISASOLA ZUAZO

Iberdrola - Loinaz T.E. (2000)

Felipe GOMEZ GOIRIA

Iberdrola - Loinaz T.E. (1999)

Gorka GONZALEZ LARRANAGA

Iberdrola - Loinaz T.E. (1999)

Jordi GRAU SOGAS

Iberdrola - Loinaz T.E. (2000)

Iberdrola - Loinaz T.E. (2001)

José Ivan GUTIERREZ PALACIOS

Iberdrola - Loinaz T.E. (1999)

Jesús Alberto HERNANDEZ BLÁZQUEZ

Iberdrola - Loinaz T.E. (2000)

Iberdrola - Loinaz T.E. (2001)

Aitor HERNANDEZ GUTIERREZ

Euskaltel - Euskadi (2007)

Euskaltel - Euskadi (2008)

Euskaltel - Euskadi (2009)

Euskaltel - Euskadi (2010)

Benat INTXAUSTI ELORRIAGA

Euskaltel - Euskadi (2010)

Iban IRIONDO URANGA

Euskaltel - Euskadi (2007)

Markel IRIZAR ARANBURU

Euskaltel - Euskadi (2007)

Euskaltel - Euskadi (2008)

Euskaltel - Euskadi (2009)

Inaki ISASI FLORES

Euskaltel - Euskadi (2007)

Euskaltel - Euskadi (2008)

Euskaltel - Euskadi (2009)

Euskaltel - Euskadi (2010)

Euskaltel - Euskadi (2011)

Gorka IZAGIRRE INSAUSTI

Euskaltel - Euskadi (2010)

Euskaltel - Euskadi (2011)

Euskaltel - Euskadi (2012)

Euskaltel - Euskadi (2013)

Ion IZAGIRRE INSAUSTI

Euskaltel - Euskadi (2011)

Euskaltel - Euskadi (2012)

Euskaltel - Euskadi (2013)

Jure KOCJAN

Euskaltel - Euskadi (2013)

Andoni LAFUENTE OLAGIBEL

Euskaltel - Euskadi (2007)

Euskaltel - Euskadi (2008)

Euskaltel - Euskadi (2009)

Mikel LANDA MEANA

Euskaltel - Euskadi (2011)

Euskaltel - Euskadi (2012)

Euskaltel - Euskadi (2013)

Inigo LANDALUZE INTXAURRAGA

Euskaltel - Euskadi (2007)

Euskaltel - Euskadi (2008)

Euskaltel - Euskadi (2009)

Gaizka LASA LARRAYA

Iberdrola - Loinaz T.E. (2001)

Bideki - Oreki F.T.E. (2002)

Inigo LAZKANO IRIONDO

Orbea - Oreka S.D.A. (2007)

Xabier LEJARZEGI URIONA

Bideki - Oreki F.T.E. (2002)

Juan José LOBATO DEL VALLE

Euskaltel - Euskadi (2013)

José Antonio LOPEZ GIL

Kaiku (2006)

Alberto LOSADA ALGUACIL

Kaiku (2006)

Anton LUENGO CELAYA

Euskaltel - Euskadi (2007)

Euskaltel - Euskadi (2008)

Asier MAEZTU BILLELABEITIA

Iberdrola - Loinaz T.E. (2000)

David MARTÍN VELASCO

Orbea - Oreka S.D.A. (2007)

Egoi MARTINEZ DE ESTEBAN

Euskaltel - Euskadi (2008)

Euskaltel - Euskadi (2009)

Euskaltel - Euskadi (2010)

Euskaltel - Euskadi (2011)

Euskaltel - Euskadi (2012)

Euskaltel - Euskadi (2013)

Iban MAYOZ EXTEBARRIA

Euskaltel - Euskadi (2007)

Ivan MELERO COCO

Orbea - Oreka S.D.A. (2007)

Iker MEZO ASKARGORTA

Orbea - Oreka S.D.A. (2007)

Iberdrola - Loinaz T.E. (2001)

Bideki - Oreki F.T.E. (2002)

Miguel MINGUEZ AYALA

Euskaltel - Euskadi (2010)

Euskaltel - Euskadi (2011)

Euskaltel - Euskadi (2012)

Euskaltel - Euskadi (2013)

Egoitz MURGOITIO REKALDE

Bideki - Oreki F.T.E. (2002)

Xabier MURIEL OTEGI

Iberdrola - Loinaz T.E. (2000)

Iberdrola - Loinaz T.E. (2001)

Bideki - Oreki F.T.E. (2002)

Mikel NIEVE ITURRALDE

Euskaltel - Euskadi (2009)

Euskaltel - Euskadi (2010)

Euskaltel - Euskadi (2011)

Euskaltel - Euskadi (2012)

Euskaltel - Euskadi (2013)

Israel NUNEZ BATICON

Kaiku (2006)

Ruben OARBEASKOA ISPIZUA

Kaiku (2006)

Iker ORDORIKA JAYO

Iberdrola - Loinaz T.E. (2000)

Xabat OTXOTORENA ARRARAS

Orbea - Oreka S.D.A. (2007)

Alberto PADILLA GARCIA

Iberdrola - Loinaz T.E. (1999)

Iberdrola - Loinaz T.E. (2000)

Adrian PALOMARES VILLAPLANA

Kaiku (2006)

Unai PAREDES ALDASORO

Iberdrola - Loinaz T.E. (1999)

Iberdrola - Loinaz T.E. (2000)

Iberdrola - Loinaz T.E. (2001)

Bideki - Oreki F.T.E. (2002)

Aketza PENA IZA

Euskaltel - Euskadi (2007)

Alan PEREZ LEZAUN

Euskaltel - Euskadi (2007)

Euskaltel - Euskadi (2008)

Euskaltel - Euskadi (2009)

Euskaltel - Euskadi (2010)

Euskaltel - Euskadi (2011)

Euskaltel - Euskadi (2012)

Ruben PEREZ MORENO

Euskaltel - Euskadi (2007)

Euskaltel - Euskadi (2008)

Euskaltel - Euskadi (2009)

Euskaltel - Euskadi (2010)

Euskaltel - Euskadi (2011)

Euskaltel - Euskadi (2012)

Euskaltel - Euskadi (2013)

Steffen RADOCHLA

Euskaltel - Euskadi (2013)

Joaquim RODRIGUEZ OLIVER

Iberdrola - Loinaz T.E. (1999)

Iberdrola - Loinaz T.E. (2000)

Jokin RODRÍGUEZ SAUTUA

Bideki - Oreki F.T.E. (2002)

Igor ROMERO ETXEBARRIA

Orbea - Oreka S.D.A. (2007)

Pedro ROMERO OCAMPO

Iberdrola - Loinaz T.E. (2001)

Bideki - Oreki F.T.E. (2002)

Javier RUIZ DE LARRINAGA IBANEZ

Kaiku (2006)

Adrián SÁEZ ARREGUI EGURROLA

Euskaltel - Euskadi (2012)

Euskaltel - Euskadi (2013)

Carlos SÁIZ RUIZ

Iberdrola - Loinaz T.E. (2001)

David SAIZ RUIZ

Iberdrola - Loinaz T.E. (2001)

Samuel SANCHEZ GONZALEZ

Euskaltel - Euskadi (2007)

Euskaltel - Euskadi (2008)

Euskaltel - Euskadi (2009)

Euskaltel - Euskadi (2010)

Euskaltel - Euskadi (2011)

Euskaltel - Euskadi (2012)

Euskaltel - Euskadi (2013)

Andre SCHULZE

Euskaltel - Euskadi (2013)

Alexander SEREBRYAKOV

Euskaltel - Euskadi (2013)

Ricardo SERRANO GONZALEZ

Kaiku (2006)

Fernando SERRANO SANCHEZ

Kaiku (2006)

Daniel SESMA SORBET

Euskaltel - Euskadi (2010)

Euskaltel - Euskadi (2011)

Romain SICARD

Euskaltel - Euskadi (2010)

Euskaltel - Euskadi (2011)

Euskaltel - Euskadi (2012)

Euskaltel - Euskadi (2013)

Ioannis TAMOURIDIS

Euskaltel - Euskadi (2013)

Amets TXURRUKA ANSOLA

Euskaltel - Euskadi (2007)

Euskaltel - Euskadi (2008)

Euskaltel - Euskadi (2009)

Euskaltel - Euskadi (2010)

Euskaltel - Euskadi (2011)

Euskaltel - Euskadi (2012)

Ion UNAMUNO LEKUONA

Iberdrola - Loinaz T.E. (1999)

Unai URIBARRI ARTABE

Euskaltel - Euskadi (2007)

Pablo URTASUN PEREZ

Kaiku (2006)

Euskaltel - Euskadi (2009)

Euskaltel - Euskadi (2010)

Euskaltel - Euskadi (2011)

Euskaltel - Euskadi (2012)

Euskaltel - Euskadi (2013)

Iban VELASCO MURILLO

Euskaltel - Euskadi (2007)

Euskaltel - Euskadi (2008)

Euskaltel - Euskadi (2009)

Euskaltel - Euskadi (2010)

Euskaltel - Euskadi (2011)

Euskaltel - Euskadi (2012)

Gorka VERDUGO MARCOTEGUI

Euskaltel - Euskadi (2007)

Euskaltel - Euskadi (2008)

Euskaltel - Euskadi (2009)

Euskaltel - Euskadi (2010)

Euskaltel - Euskadi (2011)

Euskaltel - Euskadi (2012)

Euskaltel - Euskadi (2013)

Aaron VILLEGAS TRAPAGA

Orbea - Oreka S.D.A. (2007)

Robert VRECER

Euskaltel - Euskadi (2013)

Eneko ZARRABEITIA SALTERAIN

Iberdrola - Loinaz T.E. (2000)

Haimar ZUBELDIA AGIRRE

Euskaltel - Euskadi (2007)

Euskaltel - Euskadi (2008)

Joseba ZUBELDIA AGIRRE

Euskaltel - Euskadi (2007)

Julen ZUBERO ALDEKOA

Orbea - Oreka S.D.A. (2007)

Joseba ZUMETA ETXABE

Orbea - Oreka S.D.A. (2007)

Iberdrola - Loinaz T.E. (2001)

Bideki - Oreki F.T.E. (2002)

©2019 Museo del Ciclismo Associazione Culturale ONLUS - C.F.94259220484 - info@museociclismo.it - All rights reserved

Note: All the data on this site were collected by Paolo Mannini from newspapers, books, online web archive, digital archive and on line forums. All the people who wants to help us collecting more data can send an email to Paolo Mannini or to MuseoCiclismo