Serhiy HONCHAR

Serhiy HONCHAR

Rider Professional (Cod: 7910)
(Gontchar Serguei)

Born in ROVNO on 3 July 1970

Bandiera UKR
UKR
Statistics
Rankings Victories Age (years)
Podiums 1°-10° Total placements Victories in stage races Stages victories Victories in the sprint First victory Last victory
Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ...
Pictures
2006 22 July Tour de France (Stage n.19)
  08 July Tour de France (Stage n.7)
2005 21 April Giro del Trentino (Stage n.3)
2004 17 October Trofeo Androni Giocattoli
  22 May Giro d'Italia (Stage n.13)
2003 29 June Road National Championship - Ukraine
  01 June Giro d'Italia (Stage n.21)
2002 01 June Coppa delle Nazioni - Memorial F. Coppi
  Time Trial National Championship - Ukraina
2001 30 August Eneco Ronde van Nederland (Stage n.4)
  22 April Settimana Ciclistica Lombarda
  20 April Settimana Ciclistica Lombarda (Stage n.3)
  Time Trial National Championship - Ukraina
2000 12 October World Championship Individual Time Trial - Plouay (FRA)
  10 June Coppa delle Nazioni - Memorial F. Coppi
  16 April Settimana Ciclistica Lombarda
  13 April Settimana Ciclistica Lombarda (Stage n.2)
  Time Trial National Championship - Ukraina
1999 17 October Chrono des Herbiers
  19 September G.P. des Nations
  28 August Ronde van Nederland
  26 August Ronde van Nederland (Stage n.4)
  12 June Coppa delle Nazioni - Memorial F. Coppi
  02 June Giro d'Italia (Stage n.18)
1998 18 October Chrono des Herbiers
  27 August Ronde van Nederland (Stage n.3)
  06 June Giro d'Italia (Stage n.21)
  07 May 4 Jours de Dunkerque (Stage n.3)
  Time Trial National Championship - Ukraina
1997 19 October Chrono des Herbiers
  21 June Tour de Suisse (Stage n.5)
  04 June Giro d'Italia (Stage n.18)
1996 16 June Giro del Piave
1993 Tour de Slovaquie
Teams
Year
Year Team Country Type Note
2009 Team Utensilnord POL
2008 Preti Mangimi LUX
2007 T-Mobile Team GER fino al 18 giugno
2006 T-Mobile Team GER
2005 Domina Vacanze ITA
2004 De Nardi ITA
2003 De Nardi - Colpack ITA
2002 Fassa Bortolo ITA
2001 Liquigas - Pata ITA
2000 Liquigas - Pata ITA
1999 Vini Caldirola - Sidermec ITA
1998 Cantina Tollo - Alexia Alluminio ITA
1997 Aki - Safi ITA
1996 Ideal - Aster Lichy SUI
Coéquipiers
Teammates Team (year)
Mirko ALLEGRINI

Preti Mangimi (2008)

Fabrizio AMERIGHI

Team Utensilnord (2009)

Massimo APOLLONIO

Vini Caldirola - Sidermec (1999)

Andrus AUG

De Nardi - Colpack (2003)

Niklas AXELSSON

Team Utensilnord (2009)

Team Utensilnord (2009)

Fabio BALDATO

Fassa Bortolo (2002)

Alessandro BARONTI

Cantina Tollo - Alexia Alluminio (1998)

Michael BARRY

T-Mobile Team (2007)

Michele BARTOLI

Fassa Bortolo (2002)

Ivan BASSO

Fassa Bortolo (2002)

Giacomo BATTISTEL

Cantina Tollo - Alexia Alluminio (1998)

Eric BAUMANN

T-Mobile Team (2006)

T-Mobile Team (2007)

Marcel BEIMA

T-Mobile Team (2007)

Wladimir BELLI

Fassa Bortolo (2002)

Domina Vacanze (2005)

Marco BELLINI

Cantina Tollo - Alexia Alluminio (1998)

Lorenzo BERNUCCI

T-Mobile Team (2006)

T-Mobile Team (2007)

Alessandro BERTOLINI

Domina Vacanze (2005)

Alessandro BERTUOLA

Preti Mangimi (2008)

Ramon BIANCHI

Liquigas - Pata (2000)

Liquigas - Pata (2001)

Cristian BONFANTI

De Nardi - Colpack (2003)

Domina Vacanze (2005)

Paolo BONO

Liquigas - Pata (2001)

Ruggero BORGHI

Vini Caldirola - Sidermec (1999)

De Nardi (2004)

Domina Vacanze (2005)

Gianluca BORTOLAMI

Vini Caldirola - Sidermec (1999)

Marcus BURGHARDT

T-Mobile Team (2006)

T-Mobile Team (2007)

Simone CADAMURO

De Nardi - Colpack (2003)

De Nardi (2004)

Domina Vacanze (2005)

Leonardo CALZAVARA

Aki - Safi (1997)

Claudio CAMIN

Vini Caldirola - Sidermec (1999)

Matteo CARRARA

De Nardi - Colpack (2003)

Filippo CASAGRANDE

Vini Caldirola - Sidermec (1999)

Fassa Bortolo (2002)

Francesco CASAGRANDE

Vini Caldirola - Sidermec (1999)

Fassa Bortolo (2002)

Stefano CATTAI

Liquigas - Pata (2000)

Liquigas - Pata (2001)

Michelangelo CAUZ

Aki - Safi (1997)

Oscar CAVAGNIS

Cantina Tollo - Alexia Alluminio (1998)

Mark CAVENDISH

T-Mobile Team (2006)

T-Mobile Team (2007)

Mirko CELESTINO

Domina Vacanze (2005)

Vincenzo CENTRONE

Preti Mangimi (2008)

Gerald CIOLEK

T-Mobile Team (2007)

Angelo CITRACCA

Ideal - Aster Lichy (1996)

Stefano COLAGE'

Cantina Tollo - Alexia Alluminio (1998)

Michele COLLEONI

De Nardi - Colpack (2003)

Salvatore COMMESSO

Preti Mangimi (2008)

Daniele CONTRINI

Liquigas - Pata (2000)

Liquigas - Pata (2001)

Carlo CORRÀ

Preti Mangimi (2008)

Team Utensilnord (2009)

Marco CORSINI

Team Utensilnord (2009)

Alessandro CORTINOVIS

Domina Vacanze (2005)

Oscar DALLA COSTA

Aki - Safi (1997)

Scott DAVIS

T-Mobile Team (2006)

T-Mobile Team (2007)

Marco Antonio DI RENZO

Cantina Tollo - Alexia Alluminio (1998)

Andrea Vincenzo DOLCI

Cantina Tollo - Alexia Alluminio (1998)

Emiliano DONADELLO

Team Utensilnord (2009)

Massimo DONATI

Vini Caldirola - Sidermec (1999)

Fausto DOTTI

Liquigas - Pata (2000)

Liquigas - Pata (2001)

Volodymyr DYUDYA

Domina Vacanze (2005)

Bernhard EISEL

T-Mobile Team (2007)

Mauro FACCI

Fassa Bortolo (2002)

Ondrej FADRNY

De Nardi - Colpack (2003)

Gianni FARESIN

Liquigas - Pata (2001)

Stefano FAUSTINI

Aki - Safi (1997)

Olexandr FEDENKO

Liquigas - Pata (2000)

Giorgio FELIZIANI

Cantina Tollo - Alexia Alluminio (1998)

Marco FERTONANI

Domina Vacanze (2005)

Stève FOGEN

Preti Mangimi (2008)

Valentino FOIS

Vini Caldirola - Sidermec (1999)

Cristiano FRATTINI

Liquigas - Pata (2000)

Liquigas - Pata (2001)

Maurizio FRIZZO

Cantina Tollo - Alexia Alluminio (1998)

Angelo FURLAN

Domina Vacanze (2005)

Graziano GASPARRE

De Nardi - Colpack (2003)

De Nardi (2004)

Mattia GAVAZZI

Preti Mangimi (2008)

Massimiliano GENTILI

Cantina Tollo - Alexia Alluminio (1998)

Linus GERDEMANN

T-Mobile Team (2006)

T-Mobile Team (2007)

Gianluca GEREMIA

Preti Mangimi (2008)

Sergio GHISALBERTI

De Nardi (2004)

Domina Vacanze (2005)

Sandro GIACOMELLI

Vini Caldirola - Sidermec (1999)

Mauro GIANETTI

Vini Caldirola - Sidermec (1999)

Bastiaan GILING

T-Mobile Team (2006)

Leonardo GIORDANI

De Nardi - Colpack (2003)

De Nardi (2004)

Massimo GIUNTI

Cantina Tollo - Alexia Alluminio (1998)

Michele GOBBI

De Nardi - Colpack (2003)

De Nardi (2004)

Domina Vacanze (2005)

Preti Mangimi (2008)

Gianluca GORINI

Aki - Safi (1997)

Grzegorz GRABAREK

Team Utensilnord (2009)

Pawel GRABAREK

Team Utensilnord (2009)

Bert GRABSCH

T-Mobile Team (2007)

André GREIPEL

T-Mobile Team (2006)

T-Mobile Team (2007)

Enrico GRIGOLI

De Nardi (2004)

Domina Vacanze (2005)

Andriy GRIVKO

Domina Vacanze (2005)

Giuseppe GUERINI

T-Mobile Team (2006)

T-Mobile Team (2007)

Volodymir GUSTOV

Fassa Bortolo (2002)

Roger HAMMOND

T-Mobile Team (2007)

Adam HANSEN

T-Mobile Team (2007)

Andrej HAUPTMAN

Vini Caldirola - Sidermec (1999)

Greg HENDERSON

T-Mobile Team (2007)

Elliott HUBBARD

Aki - Safi (1997)

Martin HVASTIJA

Cantina Tollo - Alexia Alluminio (1998)

Maxim IGLINSKIY

Domina Vacanze (2005)

Ruslan IVANOV

Domina Vacanze (2005)

Serguei IVANOV

Fassa Bortolo (2002)

T-Mobile Team (2006)

Matej JURCO

De Nardi - Colpack (2003)

De Nardi (2004)

Domina Vacanze (2005)

Wojciech KACZMARSKI

Team Utensilnord (2009)

Matthias KESSLER

T-Mobile Team (2006)

Kim KIRCHEN

Fassa Bortolo (2002)

T-Mobile Team (2006)

T-Mobile Team (2007)

Zoran KLEMENCIC

Vini Caldirola - Sidermec (1999)

Andreas KLIER

T-Mobile Team (2006)

T-Mobile Team (2007)

Andreas KLODEN

T-Mobile Team (2006)

Andrey KLYUEV

T-Mobile Team (2007)

Servais KNAVEN

T-Mobile Team (2007)

Bernhard KOHL

T-Mobile Team (2006)

Marek KONWA

Team Utensilnord (2009)

Dimitri KONYSHEV

Fassa Bortolo (2002)

Andre KORFF

T-Mobile Team (2006)

T-Mobile Team (2007)

Endrio LEONI

Aki - Safi (1997)

Marcus LJUNGQVIST

Cantina Tollo - Alexia Alluminio (1998)

Nicola LODA

Fassa Bortolo (2002)

Mirco LORENZETTO

De Nardi (2004)

Domina Vacanze (2005)

Jorg LUDEWIG

Domina Vacanze (2005)

T-Mobile Team (2006)

Emanuele LUPI

Vini Caldirola - Sidermec (1999)

Marco MAGNANI

Cantina Tollo - Alexia Alluminio (1998)

Fabio MALBERTI

Liquigas - Pata (2001)

Fabio MARCHESIN

Liquigas - Pata (2000)

Liquigas - Pata (2001)

Maurizio MARCHETTI

Ideal - Aster Lichy (1996)

Mirko MARINI

Liquigas - Pata (2000)

Liquigas - Pata (2001)

Luca MAZZANTI

Cantina Tollo - Alexia Alluminio (1998)

Massimo MAZZANTI

Preti Mangimi (2008)

Eddy MAZZOLENI

T-Mobile Team (2006)

Roberto MENEGOTTO

Ideal - Aster Lichy (1996)

Axel MERCKX

T-Mobile Team (2007)

Nicola MICELI

Aki - Safi (1997)

Devis MIORIN

De Nardi - Colpack (2003)

De Nardi (2004)

Sven MONTGOMERY

Fassa Bortolo (2002)

Cristian MORENI

Liquigas - Pata (2000)

Emiliano MURTAS

Aki - Safi (1997)

Daniele NARDELLO

T-Mobile Team (2006)

Emanuele NEGRINI

Cantina Tollo - Alexia Alluminio (1998)

Rinaldo NOCENTINI

Fassa Bortolo (2002)

Piotr NOGA

Team Utensilnord (2009)

Rafael NURITDINOV

De Nardi - Colpack (2003)

De Nardi (2004)

Domina Vacanze (2005)

Aaron OLSON

T-Mobile Team (2007)

Marco OSELLA

Preti Mangimi (2008)

Andrea PAGOTO

Team Utensilnord (2009)

Giuseppe PALUMBO

De Nardi - Colpack (2003)

Salvatore PALUMBO

Ideal - Aster Lichy (1996)

Mattia Paolo PARRAVICINI

Preti Mangimi (2008)

Paolo PASSARIN

Ideal - Aster Lichy (1996)

Luca PAVANELLO

Aki - Safi (1997)

Andrea PESCHI

Cantina Tollo - Alexia Alluminio (1998)

Alessandro PETACCHI

Fassa Bortolo (2002)

Roberto PETITO

Fassa Bortolo (2002)

Moreno PEZZE'

Vini Caldirola - Sidermec (1999)

Germano PIERDOMENICO

Cantina Tollo - Alexia Alluminio (1998)

Jozef PIJL

T-Mobile Team (2007)

Marco PINOTTI

T-Mobile Team (2007)

Olaf POLLACK

T-Mobile Team (2006)

Michele POSER

Ideal - Aster Lichy (1996)

Oscar POZZI

Fassa Bortolo (2002)

Igor PUGACI

De Nardi (2004)

Nicola PUTTINI

Ideal - Aster Lichy (1996)

Ivan QUARANTA

Domina Vacanze (2005)

Frantisek RABON

T-Mobile Team (2006)

T-Mobile Team (2007)

Mauro RADAELLI

Aki - Safi (1997)

Vini Caldirola - Sidermec (1999)

Giancarlo RAIMONDI

Liquigas - Pata (2000)

Liquigas - Pata (2001)

Ellis RASTELLI

Liquigas - Pata (2000)

Liquigas - Pata (2001)

Davide REBELLIN

Liquigas - Pata (2000)

Liquigas - Pata (2001)

Elia RIGOTTO

Domina Vacanze (2005)

Martin RITTSEL

Cantina Tollo - Alexia Alluminio (1998)

Antoni RIZZI

De Nardi (2004)

Bruno RIZZI

Team Utensilnord (2009)

Michael ROGERS

T-Mobile Team (2006)

T-Mobile Team (2007)

Andrea ROSSI

De Nardi - Colpack (2003)

De Nardi (2004)

Dieter RUEGG

Ideal - Aster Lichy (1996)

Stefan RUTIMANN

Vini Caldirola - Sidermec (1999)

Fabio SACCHI

Preti Mangimi (2008)

Cristian Dario SALVATO

Liquigas - Pata (2000)

Liquigas - Pata (2001)

Davide SCALMANA

Liquigas - Pata (2001)

Bram SCHMITZ

T-Mobile Team (2006)

Stephan SCHRECK

T-Mobile Team (2006)

T-Mobile Team (2007)

Carlo SCOGNAMIGLIO

De Nardi (2004)

Domina Vacanze (2005)

Oscar SEVILLA RIBERA

T-Mobile Team (2006)

Boris SHPILEVSKY

Preti Mangimi (2008)

Leonardo SIERRA SEPULVEDA

Ideal - Aster Lichy (1996)

Gilberto SIMONI

Cantina Tollo - Alexia Alluminio (1998)

Patrik SINKEWITZ

T-Mobile Team (2006)

T-Mobile Team (2007)

Gianluca SIRONI

Aki - Safi (1997)

Vini Caldirola - Sidermec (1999)

Luca SOLARI

Domina Vacanze (2005)

Alessandro SPEZIALETTI

Liquigas - Pata (2000)

Gorazd STANGELJ

Liquigas - Pata (2000)

Liquigas - Pata (2001)

Fassa Bortolo (2002)

Ian STANNARD

T-Mobile Team (2007)

Massimo STRAZZER

Cantina Tollo - Alexia Alluminio (1998)

Kacper SZCZEPANIAK

Team Utensilnord (2009)

Pawel SZCZEPANIAK

Team Utensilnord (2009)

David TANI

Ideal - Aster Lichy (1996)

Pavel TCHERKASSOV

Ideal - Aster Lichy (1996)

Andrei TETERIOUK

Liquigas - Pata (2000)

Paolo TIRALONGO

Fassa Bortolo (2002)

Matteo TOSATTO

Fassa Bortolo (2002)

Guido TRENTI

Ideal - Aster Lichy (1996)

Cantina Tollo - Alexia Alluminio (1998)

Guido TRENTIN

Vini Caldirola - Sidermec (1999)

Jan ULLRICH

T-Mobile Team (2006)

Romans VAINSTEINS

Vini Caldirola - Sidermec (1999)

Tadej VALJAVEC

Fassa Bortolo (2002)

Paolo VALOTI

Cantina Tollo - Alexia Alluminio (1998)

Domina Vacanze (2005)

Alessandro VANOTTI

De Nardi - Colpack (2003)

De Nardi (2004)

Domina Vacanze (2005)

Marco VELO

Fassa Bortolo (2002)

Marco VILLA

Cantina Tollo - Alexia Alluminio (1998)

Giovanni VISCONTI

De Nardi (2004)

Domina Vacanze (2005)

Paolo VOLTOLINI

Ideal - Aster Lichy (1996)

Adam WADECKI

Team Utensilnord (2009)

Charles WEGELIUS

De Nardi - Colpack (2003)

De Nardi (2004)

Steffen WESEMANN

T-Mobile Team (2006)

Matthew WHITE

Vini Caldirola - Sidermec (1999)

Pawel WOJCZAL

Team Utensilnord (2009)

Volodymyr ZAGORODNY

Domina Vacanze (2005)

Denis ZANETTE

Aki - Safi (1997)

Liquigas - Pata (2000)

Liquigas - Pata (2001)

Fassa Bortolo (2002)

Mauro ZANETTI

Aki - Safi (1997)

Vini Caldirola - Sidermec (1999)

Marco ZANOTTI

Aki - Safi (1997)

Liquigas - Pata (2000)

Liquigas - Pata (2001)

Fassa Bortolo (2002)

Preti Mangimi (2008)

Leonardo ZANOTTI

De Nardi - Colpack (2003)

Thomas ZIEGLER

T-Mobile Team (2006)

T-Mobile Team (2007)

©2019 Museo del Ciclismo Associazione Culturale ONLUS - C.F.94259220484 - info@museociclismo.it - All rights reserved

Note: All the data on this site were collected by Paolo Mannini from newspapers, books, online web archive, digital archive and on line forums. All the people who wants to help us collecting more data can send an email to Paolo Mannini or to MuseoCiclismo