Enrico PERUFFO

Enrico PERUFFO

Rider Professional (Cod: 40170)

Born in MONCALIERI on 8 July 1985

Bandiera ITA
ITA
Statistics
Rankings Victories Age (years)
Podiums 1°-10° Total placements Victories in stage races Stages victories Victories in the sprint First victory Last victory
Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ...
Teams
Year
Year Team Country Type Note
2012 Miche - Guerciotti
(Squadra sospesa dal 31 maggio.)
ITA fino al 31 maggio
2011 Team Vorarlberg AUT fino 31 agosto
2010 Carmiooro Ngc GBR
2009 Team Palazzago ITA elite
2008 De Nardi Daigo Bergamasca ITA elite
2007 Filmop Ramonda Parolin ITA under23
2006 Team Filmop ITA under23
2005 G.S. Zalf Desiréé Fior ITA under23
2004 G.S. Zalf Désirée Fior ITA under23
Coéquipiers
Teammates Team (year)
Mirko ALLEGRINI

G.S. Zalf Désirée Fior (2004)

Luca AMORIELLO

G.S. Zalf Desiréé Fior (2005)

G.S. Zalf Désirée Fior (2004)

Massimo ANDRETTA

Team Palazzago (2009)

Fabio ARU

Team Palazzago (2009)

Filippo BAGGIO

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Marco BANDIERA

G.S. Zalf Desiréé Fior (2005)

Luciano BARINDELLI

Carmiooro Ngc (2010)

Gene Michael BATES

G.S. Zalf Desiréé Fior (2005)

Nicola BATTISTELLA

Team Palazzago (2009)

Raivis BELOHVOSCIKS

Team Vorarlberg (2011)

Josef BENETSEDER

Team Vorarlberg (2011)

Eric BERTHOU

Carmiooro Ngc (2010)

Andrea BETTO

Team Palazzago (2009)

Laurent BEURET

Carmiooro Ngc (2010)

Filippo BIANCUCCI

Team Palazzago (2009)

Giampaolo BIOLO

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Team Filmop (2006)

Manuele BOARO

Carmiooro Ngc (2010)

Dominik BRÄNDLE

Team Vorarlberg (2011)

Ivan BUTTARAZZI

Team Palazzago (2009)

Roberto CACCIA

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Team Filmop (2006)

Pietro CALABRESE

Team Palazzago (2009)

Elvis CALESSO

Team Palazzago (2009)

Rudy CAMPA

Team Filmop (2006)

Alessandro CANTONE

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Team Filmop (2006)

Matteo CANTU'

Team Palazzago (2009)

Ermanno CAPELLI

Team Vorarlberg (2011)

Davide CAZZAGO

De Nardi Daigo Bergamasca (2008)

Pierluigi CERANTOLA

G.S. Zalf Desiréé Fior (2005)

Stefano COLANGELO

G.S. Zalf Désirée Fior (2004)

Daniele COLLI

G.S. Zalf Désirée Fior (2004)

Cristiano COLOMBO

Team Palazzago (2009)

G.S. Zalf Desiréé Fior (2005)

G.S. Zalf Désirée Fior (2004)

Luca CONATI

G.S. Zalf Desiréé Fior (2005)

G.S. Zalf Désirée Fior (2004)

Alberto CONTOLI

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Team Filmop (2006)

Carlo CORRÀ

G.S. Zalf Desiréé Fior (2005)

G.S. Zalf Désirée Fior (2004)

Ivan CRIPPA

Team Palazzago (2009)

Gregory DA ROS

G.S. Zalf Désirée Fior (2004)

Nicola DAL SANTO

Miche - Guerciotti (2012)

Tiziano DALL'ANTONIA

G.S. Zalf Desiréé Fior (2005)

G.S. Zalf Désirée Fior (2004)

Miculà DEMATTEIS

G.S. Zalf Desiréé Fior (2005)

Romeo DI BARI

Team Palazzago (2009)

Giuseppe DI SALVO

Miche - Guerciotti (2012)

Silvan DILLIER

Team Vorarlberg (2011)

Antonio DONEDDU

Team Palazzago (2009)

Fabio DONESANA

De Nardi Daigo Bergamasca (2008)

Eldar DZHEBRAYLOV

Team Palazzago (2009)

Raffaele FERRARA

Carmiooro Ngc (2010)

Mauro FINETTO

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Team Filmop (2006)

Davide FINETTO

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Andrea FINI

G.S. Zalf Desiréé Fior (2005)

Diego FLORIO

Team Palazzago (2009)

Daniele FORMENTI

Team Palazzago (2009)

Sebastien FOURNET-FAYARD

Carmiooro Ngc (2010)

Enrico FRANZOI

Miche - Guerciotti (2012)

Kajetan FRICKE

Team Vorarlberg (2011)

Cristiano FUMAGALLI

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Team Filmop (2006)

Miche - Guerciotti (2012)

Michele GAIA

De Nardi Daigo Bergamasca (2008)

Corrado GALLO

Team Palazzago (2009)

Luca GASPARINI

Team Filmop (2006)

Oscar GATTO

G.S. Zalf Desiréé Fior (2005)

G.S. Zalf Désirée Fior (2004)

Diego GENOVESI

Carmiooro Ngc (2010)

Gianluca GEREMIA

G.S. Zalf Desiréé Fior (2005)

G.S. Zalf Désirée Fior (2004)

Claudio GEROLAMI

Team Palazzago (2009)

Andrea GIACOMIN

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Team Filmop (2006)

Enrico GIORDANO

G.S. Zalf Désirée Fior (2004)

Edoardo GIRARDI

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Team Filmop (2006)

Maurizio GIRARDINI

G.S. Zalf Desiréé Fior (2005)

G.S. Zalf Désirée Fior (2004)

Giovanni GIUSTI

Team Palazzago (2009)

Orazio GRASSO

Team Palazzago (2009)

Massimo GRAZIATO

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Andrea GRENDENE

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Team Filmop (2006)

Paride GRILLO

Carmiooro Ngc (2010)

Mirko Giuseppe GRITTI

Team Palazzago (2009)

Reto HOLLENSTEIN

Team Vorarlberg (2011)

Dominik HRINKOW

Team Vorarlberg (2011)

Dmitry KHOLOD

Team Palazzago (2009)

Jure KOCJAN

Carmiooro Ngc (2010)

Yauheni LAHUN

Team Palazzago (2009)

Ennio LONZI

Team Palazzago (2009)

Alessandro MALAGUTI

Miche - Guerciotti (2012)

Valerio MALANDRA

Team Palazzago (2009)

Adriano MALORI

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Mattia MAURI

Team Palazzago (2009)

Daniele MENNI

De Nardi Daigo Bergamasca (2008)

Mattia NICOLI

De Nardi Daigo Bergamasca (2008)

Angelo PAGANI

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Luca PAGANI

Team Palazzago (2009)

Massimo PANICCIA

Team Palazzago (2009)

Sergio PARDILLA BELLON

Carmiooro Ngc (2010)

Marcello PAVARIN

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Nicola PECCOLO

G.S. Zalf Desiréé Fior (2005)

Andrea PIECHELE

Carmiooro Ngc (2010)

Stefano PIRAZZI

Team Palazzago (2009)

Roberto PIRAZZI

Team Palazzago (2009)

Patrick PIVATO

Team Palazzago (2009)

Gabriele PIZZABALLA

Team Palazzago (2009)

Alberto PIZZO

Team Filmop (2006)

Oleksandr POLIVODA

Team Filmop (2006)

Stefan POLL

Team Vorarlberg (2011)

Domenico POZZOVIVO

G.S. Zalf Désirée Fior (2004)

Antonio QUADRANTI

Carmiooro Ngc (2010)

Michele RADICCHI

Team Palazzago (2009)

Alessandro RAISONI

Carmiooro Ngc (2010)

Gianluca RANDAZZO

Miche - Guerciotti (2012)

Aristide RATTI

Carmiooro Ngc (2010)

Daniele RATTO

Carmiooro Ngc (2010)

De Nardi Daigo Bergamasca (2008)

Team Palazzago (2009)

Anthony Matthew REPICI

Team Palazzago (2009)

Bernardo RICCIO

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Davide RIGO

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Team Filmop (2006)

Leopoldo ROCCHETTI

Miche - Guerciotti (2012)

Fabio ROS

Team Palazzago (2009)

Cosimo SALUTE

Team Palazzago (2009)

Filippo SAVINI

Team Filmop (2006)

Nicola SCATTOLIN

G.S. Zalf Désirée Fior (2004)

Carlo SCOGNAMIGLIO

Team Vorarlberg (2011)

Emanuele SELLA

Carmiooro Ngc (2010)

Renato SERGIO

G.S. Zalf Désirée Fior (2004)

Paolo SIPALA

Team Palazzago (2009)

Matic STRGAR

Team Vorarlberg (2011)

Diego Alejandro TAMAYO MARTINEZ

Carmiooro Ngc (2010)

Mirko TEDESCHI

Carmiooro Ngc (2010)

Fabio TERRENZIO

Carmiooro Ngc (2010)

Fabrizio TESTA

De Nardi Daigo Bergamasca (2008)

Steven TESTA

Team Palazzago (2009)

Mirco TESTA

Team Palazzago (2009)

Francesco TIZZA

Carmiooro Ngc (2010)

Francesco TOMEI

Team Filmop (2006)

Davide TORTELLA

G.S. Zalf Désirée Fior (2004)

Luca TREVISAN

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Daniele TROIAN

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Team Filmop (2006)

Matteo URGU

Team Palazzago (2009)

Flavio VALSECCHI

Team Palazzago (2009)

Davide VALSECCHI

Team Palazzago (2009)

Francisco José VENTOSO ALBERDI

Carmiooro Ngc (2010)

Giuseppe VENUTO

Team Palazzago (2009)

Valentino VENUTO

Team Palazzago (2009)

Veaceslav VERCIUC

Team Palazzago (2009)

Fabio VERZI'

Team Palazzago (2009)

Davide VIGANO'

G.S. Zalf Désirée Fior (2004)

Rene WEISSINGER

Team Vorarlberg (2011)

Luca ZANDERIGO

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Team Filmop (2006)

Manolo ZANELLA

Filmop Ramonda Parolin (2007)

G.S. Zalf Desiréé Fior (2005)

Enrico ZEN

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Team Filmop (2006)

Alex ZUGARO

Team Palazzago (2009)

©2019 Museo del Ciclismo Associazione Culturale ONLUS - C.F.94259220484 - info@museociclismo.it - All rights reserved

Note: All the data on this site were collected by Paolo Mannini from newspapers, books, online web archive, digital archive and on line forums. All the people who wants to help us collecting more data can send an email to Paolo Mannini or to MuseoCiclismo