Giovanni LOMBARDI

Giovanni LOMBARDI

Rider Professional (Cod: 8862)

Born in PAVIA on 20 June 1969

Bandiera ITA
ITA
Statistics
Rankings Victories Age (years)
Podiums 1°-10° Total placements Victories in stage races Stages victories Victories in the sprint First victory Last victory
Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ...
Readings
Pictures
2004 12 July Six Days - Fiorenzuola d'Arda
2003 08 July Six Days - Fiorenzuola d'Arda
  31 May Giro d'Italia (Stage n.20)
2002 20 September Vuelta a Espana (Stage n.13)
  18 May Giro d'Italia (Stage n.6)
  03 May Tour de Romandie (Stage n.3)
  01 May Tour de Romandie (Stage n.1)
  21 April Vuelta Ciclista a Aragon (Stage n.5)
  15 February Tour Méditerranéen (Stage n.3)
2000 10 August Vuelta a Burgos (Stage n.4)
  20 June Volta Ciclista a Catalunya (Stage n.6)
  19 June Volta Ciclista a Catalunya (Stage n.5)
  11 June Osterreich Rundfahrt (Stage n.7)
  05 June Osterreich Rundfahrt (Stage n.1)
  16 April Vuelta Ciclista a Aragon (Stage n.5)
1999 07 August Regio Tour International (Stage n.4)
  09 June Osterreich Rundfahrt (Stage n.3)
  G.P. Città di Rio Saliceto e Correggio
1998 11 September Vuelta a Espana (Stage n.7)
  09 August Six Days - Fiorenzuola d'Arda
  16 March Tirreno-Adriatico (Stage n.6)
1997 30 August Ronde van Nederland (Stage n.5)
  10 August Post Danmark Rundt (Stage n.5)
  07 August Post Danmark Rundt (Stage n.2)
  16 March Tirreno-Adriatico (Stage n.4)
1996 04 October Giro di Puglia (Stage n.4)
  29 August Ronde van Nederland (Stage n.3)
  20 May Giro d'Italia (Stage n.3)
  28 February Giro di Calabria (Stage n.2)
  Six Days - Muenchen
1995 19 June Tour de Suisse (Stage n.7)
  04 June Giro d'Italia (Stage n.22)
1994 23 June Tour de Suisse (Stage n.10)
  15 June Tour de Suisse (Stage n.2)
  11 April Settimana Ciclistica Bergamasca (Stage n.4)
  08 April Settimana Ciclistica Bergamasca (Stage n.1)
  11 March Vuelta Ciclista a Murcia (Stage n.3)
  09 March Vuelta Ciclista a Murcia (Stage n.1)
  Six Days - Dortmund
1993 15 June G.P. du Midi-Libre (Stage n.1)
  30 May Hofbrau Cup (Stage n.4)
  27 May Hofbrau Cup (Stage n.1)
  18 April Settimana Ciclistica Bergamasca (Stage n.1)
1992 01 May Trofeo Papà Cervi
  Olympic Games Point Race - Barcelona
1991 29 June Giro Ciclistico d'Italia (Stage n.12)
  Trofeo Papà Cervi
  Giro delle Tre Provincie - Limito di Pioltello
  Milano-Busseto
  Trofeo Antonietto Rancilio
  Coppa Città di Melzo
1990 Milano-Busseto
  Trofeo Antonietto Rancilio
  Trofeo Raffaele Marcoli
  Circuito Mezzanese
1989 Berliner Etappenfahrt
Teams
Year
Year Team Country Type Note
2006 Team CSC DEN
2005 Team CSC DEN
2004 Domina Vacanze ITA
2003 Domina Vacanze - Elitron ITA
2002 Acqua & Sapone - Cantina Tollo ITA
2001 Team Deutsche Telekom GER
2000 Deutsche Telekom GER
1999 Team Deutsche Telekom - ARD GER
1998 Deutsche Telekom - Ard GER
1997 Deutsche Telekom GER
1996 Polti ITA
1995 Polti ITA
1994 Lampre - Panaria ITA
1993 Lampre - Polti ITA
1992 G.S. Domus 87 ITA dilettante fino ad agosto
1992 Lampre - Colnago - Animex ITA da settembre
1991 G.S. Caneva Record Cucine ITA dilettante
1990 G.S. Caneva Record Cucine ITA dilettante
1989 G.S. Ultragas BZ ITA dilettante
Coéquipiers
Teammates Team (year)
Djamolidine ABDOUJAPAROV

Lampre - Polti (1993)

Valerio AGNOLI

Domina Vacanze (2004)

Rolf ALDAG

Deutsche Telekom (1997)

Deutsche Telekom - Ard (1998)

Team Deutsche Telekom - ARD (1999)

Deutsche Telekom (2000)

Team Deutsche Telekom (2001)

Stefano ALLOCCHIO

Lampre - Polti (1993)

Kurt-Asle ARVESEN

Team CSC (2005)

Team CSC (2006)

Claudio ASTOLFI

Acqua & Sapone - Cantina Tollo (2002)

Domina Vacanze - Elitron (2003)

Andrus AUG

Domina Vacanze (2004)

Alessandro BACCIOCCHINI

G.S. Caneva Record Cucine (1990)

G.S. Caneva Record Cucine (1990)

Lars Ytting BAK

Team CSC (2005)

Team CSC (2006)

Dirk BALDINGER

Polti (1995)

Polti (1996)

Deutsche Telekom - Ard (1998)

Team Deutsche Telekom - ARD (1999)

Robert BARTKO

Team Deutsche Telekom (2001)

Ivan BASSO

Team CSC (2005)

Team CSC (2006)

Alexandre BAZHENOV

Domina Vacanze (2004)

Michele BEDIN

G.S. Caneva Record Cucine (1990)

Wladimir BELLI

Lampre - Colnago - Animex (1992)

Lampre - Polti (1993)

Lampre - Panaria (1994)

Daniele BENNATI

Acqua & Sapone - Cantina Tollo (2002)

Domina Vacanze - Elitron (2003)

Mauro BETTIN

G.S. Caneva Record Cucine (1991)

G.S. Caneva Record Cucine (1990)

Pierangelo BINCOLETTO

Lampre - Colnago - Animex (1992)

Michael BLAUDZUN

Deutsche Telekom - Ard (1998)

Team CSC (2005)

Team CSC (2006)

Jacek BODYK

Lampre - Colnago - Animex (1992)

Udo BOLTS

Deutsche Telekom (1997)

Deutsche Telekom - Ard (1998)

Team Deutsche Telekom - ARD (1999)

Deutsche Telekom (2000)

Team Deutsche Telekom (2001)

Alessandro BONO

Lampre - Colnago - Animex (1992)

Lampre - Polti (1993)

Lampre - Panaria (1994)

Fabrizio BONTEMPI

Lampre - Colnago - Animex (1992)

Gianluca BORTOLAMI

Lampre - Colnago - Animex (1992)

Lampre - Polti (1993)

Eric BOYER

Polti (1995)

Davide BRAMATI

Lampre - Colnago - Animex (1992)

Lampre - Polti (1993)

Lampre - Panaria (1994)

Luca BRAMATI

Lampre - Colnago - Animex (1992)

Rossano BRASI

Polti (1995)

Polti (1996)

Matti BRESCHEL

Team CSC (2005)

Team CSC (2006)

Daniele BRUSCHI

G.S. Caneva Record Cucine (1990)

Thomas BRUUN ERIKSEN

Team CSC (2005)

Luca CALDO

G.S. Caneva Record Cucine (1991)

G.S. Caneva Record Cucine (1990)

Manuel CALVENTE GORBAS

Team CSC (2005)

Leonardo CALZAVARA

Polti (1996)

Claudio CAMIN

G.S. Caneva Record Cucine (1990)

Fabian CANCELLARA

Team CSC (2006)

Lorenzo CARDELLINI

Acqua & Sapone - Cantina Tollo (2002)

Domina Vacanze - Elitron (2003)

Domina Vacanze (2004)

Fabio CASARTELLI

G.S. Domus 87 (1992)

Enrico CASSANI

G.S. Domus 87 (1992)

Mirko CELESTINO

Polti (1995)

Polti (1996)

Ivan CERIOLI

G.S. Caneva Record Cucine (1990)

Inigo CHAURREAU BERNARDEZ

Polti (1995)

Polti (1996)

Mario CIPOLLINI

Acqua & Sapone - Cantina Tollo (2002)

Domina Vacanze - Elitron (2003)

Domina Vacanze (2004)

Gianluca CIRIMBELLI

G.S. Domus 87 (1992)

David CLINGER

Domina Vacanze (2004)

Cristiano COLLEONI

Polti (1996)

Gabriele COLOMBO

Acqua & Sapone - Cantina Tollo (2002)

Domina Vacanze - Elitron (2003)

Domina Vacanze (2004)

Roberto CONTI

Lampre - Panaria (1994)

Acqua & Sapone - Cantina Tollo (2002)

Stefano CORTINOVIS

Lampre - Colnago - Animex (1992)

Lampre - Polti (1993)

Frank CORVERS

Deutsche Telekom (1997)

Mirko CREPALDI

Polti (1995)

Polti (1996)

Iñigo CUESTA LOPEZ DE CASTRO

Team CSC (2006)

Francesco DA ROLDE

G.S. Caneva Record Cucine (1991)

Acacio DA SILVA MORA

Lampre - Polti (1993)

Mariano Ceferino DE FINO SILVEIRO

Domina Vacanze (2004)

Gerrit DE VRIES

Polti (1996)

Martin DERGANC

Acqua & Sapone - Cantina Tollo (2002)

Domina Vacanze - Elitron (2003)

Domina Vacanze (2004)

Cesare DI CINTIO

Acqua & Sapone - Cantina Tollo (2002)

Giuseppe DI GRANDE

G.S. Domus 87 (1992)

Lorenzo DI LORENZO

G.S. Caneva Record Cucine (1991)

Daniele DI NUCCI

Domina Vacanze - Elitron (2003)

Bert DIETZ

Deutsche Telekom (1997)

Deutsche Telekom - Ard (1998)

Andrea Vincenzo DOLCI

G.S. Domus 87 (1992)

Alberto ELLI

Team Deutsche Telekom - ARD (1999)

Deutsche Telekom (2000)

Team Deutsche Telekom (2001)

Gianmatteo FAGNINI

Deutsche Telekom (2000)

Team Deutsche Telekom (2001)

Domina Vacanze (2004)

G.S. Domus 87 (1992)

Francesco FAILLI

Domina Vacanze (2004)

Gianni FARESIN

Lampre - Panaria (1994)

Giovanni FIDANZA

Polti (1995)

Antonio Murilo FISCHER

Domina Vacanze (2004)

Maurizio FONDRIEST

Lampre - Polti (1993)

Lampre - Panaria (1994)

Francesco FRATTINI

Deutsche Telekom - Ard (1998)

Team Deutsche Telekom - ARD (1999)

Matteo FRUTTI

Polti (1995)

Vincenzo GALATI

G.S. Caneva Record Cucine (1991)

G.S. Domus 87 (1992)

G.S. Caneva Record Cucine (1990)

Alessio GALLETTI

Lampre - Panaria (1994)

Domina Vacanze (2004)

Danilo GALLO

G.S. Caneva Record Cucine (1990)

Devid GARBELLI

Domina Vacanze - Elitron (2003)

Francisco Tomas GARCIA RODRIGUEZ

Acqua & Sapone - Cantina Tollo (2002)

Cristian GASPERONI

Acqua & Sapone - Cantina Tollo (2002)

Domina Vacanze - Elitron (2003)

Massimiliano GENTILI

Acqua & Sapone - Cantina Tollo (2002)

Domina Vacanze - Elitron (2003)

Domina Vacanze (2004)

Linus GERDEMANN

Team CSC (2005)

Federico GIABBECUCCI

Acqua & Sapone - Cantina Tollo (2002)

Mauro GIANETTI

Polti (1995)

Polti (1996)

Massimo GIUNTI

Acqua & Sapone - Cantina Tollo (2002)

Domina Vacanze - Elitron (2003)

Domina Vacanze (2004)

Alexandre GONTCHENKOV

Lampre - Polti (1993)

Lampre - Panaria (1994)

Santos GONZALEZ CAPILLA

Acqua & Sapone - Cantina Tollo (2002)

Domina Vacanze - Elitron (2003)

Gianluca GORINI

G.S. Caneva Record Cucine (1990)

Ralf GRABSCH

Team Deutsche Telekom - ARD (1999)

Deutsche Telekom (2000)

Team Deutsche Telekom (2001)

Mirko GUALDI

Lampre - Polti (1993)

Lampre - Panaria (1994)

Polti (1995)

Polti (1996)

Giuseppe GUERINI

Polti (1996)

Team Deutsche Telekom - ARD (1999)

Deutsche Telekom (2000)

Team Deutsche Telekom (2001)

G.S. Domus 87 (1992)

Frédéric GUESDON

Polti (1996)

Fabrizio GUIDI

Team CSC (2005)

Ivan GUIDOLIN

G.S. Caneva Record Cucine (1991)

Vladimir GUSEV

Team CSC (2005)

Volodymir GUSTOV

Team CSC (2006)

Christian HENN

Deutsche Telekom (1997)

Deutsche Telekom - Ard (1998)

Team Deutsche Telekom - ARD (1999)

Jens HEPPNER

Deutsche Telekom (1997)

Deutsche Telekom - Ard (1998)

Team Deutsche Telekom - ARD (1999)

Deutsche Telekom (2000)

Team Deutsche Telekom (2001)

Torsten HIEKMANN

Team Deutsche Telekom (2001)

Tristan HOFFMAN

Team CSC (2005)

Brian HOLM

Deutsche Telekom (1997)

Danilo HONDO

Team Deutsche Telekom - ARD (1999)

Deutsche Telekom (2000)

Team Deutsche Telekom (2001)

Kai HUNDERTMARCK

Deutsche Telekom (1997)

Deutsche Telekom - Ard (1998)

Team Deutsche Telekom - ARD (1999)

Deutsche Telekom (2000)

Team Deutsche Telekom (2001)

Massimo IANNETTI

Domina Vacanze (2004)

Daisuke IMANAKA

Polti (1995)

Polti (1996)

Jörg JAKSCHE

Team Deutsche Telekom - ARD (1999)

Deutsche Telekom (2000)

Allan JOHANSEN

Team CSC (2005)

Team CSC (2006)

Timothy David JONES

Domina Vacanze - Elitron (2003)

Domina Vacanze (2004)

Robert JULICH

Team CSC (2005)

Team CSC (2006)

Matthias KESSLER

Deutsche Telekom (2000)

Team Deutsche Telekom (2001)

Andreas KLIER

Team Deutsche Telekom (2001)

Andreas KLODEN

Deutsche Telekom - Ard (1998)

Team Deutsche Telekom - ARD (1999)

Deutsche Telekom (2000)

Team Deutsche Telekom (2001)

Kasper KLOSTERGAARD LARSEN

Team CSC (2005)

Team CSC (2006)

Alexandr KOLOBNEV

Acqua & Sapone - Cantina Tollo (2002)

Domina Vacanze - Elitron (2003)

Domina Vacanze (2004)

Slawomir KRAWCZYK

Lampre - Colnago - Animex (1992)

Karsten KROON

Team CSC (2006)

Mario KUMMER

Deutsche Telekom (1997)

Michael LAFIS

Deutsche Telekom (1997)

Luc LEBLANC

Polti (1996)

Marco LIETTI

Lampre - Polti (1993)

Lampre - Panaria (1994)

Kevin LIVINGSTON

Team Deutsche Telekom (2001)

Marcus LJUNGQVIST

Team CSC (2006)

Ruben LOBATO ELVIRA

Acqua & Sapone - Cantina Tollo (2002)

Domina Vacanze - Elitron (2003)

Nicola LODA

G.S. Domus 87 (1992)

Olaf LUDWIG

Deutsche Telekom (1997)

Moreno LUSSIGNOLI

G.S. Domus 87 (1992)

Peter LUTTENBERGER

Team CSC (2005)

Team CSC (2006)

Roberto MAGGIONI

G.S. Domus 87 (1992)

Ivano MANFREDONIA

G.S. Caneva Record Cucine (1990)

Sergio MARINANGELI

Domina Vacanze - Elitron (2003)

Domina Vacanze (2004)

Miguel Angel MARTIN PERDIGUERO

Acqua & Sapone - Cantina Tollo (2002)

Domina Vacanze - Elitron (2003)

Gianvito MARTINELLI

Lampre - Colnago - Animex (1992)

Polti (1995)

Simone MASCIARELLI

Acqua & Sapone - Cantina Tollo (2002)

Eddy MAZZOLENI

G.S. Domus 87 (1992)

Filip MEIRHAEGHE

Domina Vacanze - Elitron (2003)

Emanuele MENEGUZZO

G.S. Caneva Record Cucine (1990)

Lars MICHAELSEN

Team CSC (2005)

Team CSC (2006)

Flavio MILAN

G.S. Caneva Record Cucine (1990)

Marco MILESI

G.S. Domus 87 (1992)

Andrei MIZOUROV

Deutsche Telekom (2000)

Team Deutsche Telekom (2001)

Roberto MOIMAS

G.S. Caneva Record Cucine (1990)

Gianpaolo MONDINI

Domina Vacanze - Elitron (2003)

Massimiliano MORI

Domina Vacanze (2004)

Dirk MÜLLER

Deutsche Telekom - Ard (1998)

Christian MÜLLER

Team CSC (2005)

Team CSC (2006)

Andris NAUDUZS

Domina Vacanze (2004)

Dario NICOLETTI

Lampre - Colnago - Animex (1992)

Stuart O'GRADY

Team CSC (2006)

Alberto ONGARATO

Domina Vacanze - Elitron (2003)

Martin PEDERSEN

Team CSC (2006)

Oscar Domenico PELLICIOLI

Polti (1995)

Augustin PENA GAGO

Acqua & Sapone - Cantina Tollo (2002)

Luca PERERA

G.S. Caneva Record Cucine (1990)

Andrea PERON

Team CSC (2005)

Team CSC (2006)

Gianluca PIANEGONDA

Polti (1995)

Polti (1996)

Stefano PIAZZALUNGA

G.S. Domus 87 (1992)

Jakob PIIL STORM

Team CSC (2005)

Team CSC (2006)

Maurizio PIOVANI

Lampre - Colnago - Animex (1992)

Roberto PISTORE

Polti (1995)

Michele PITTACOLO

G.S. Caneva Record Cucine (1991)

G.S. Caneva Record Cucine (1990)

Adolfo POCHI

G.S. Caneva Record Cucine (1991)

Kyrylo POSPYEYEV

Acqua & Sapone - Cantina Tollo (2002)

Domina Vacanze - Elitron (2003)

Luca PRADA

Lampre - Panaria (1994)

Ivan QUARANTA

Polti (1996)

Davide REBELLIN

Polti (1996)

Simone REBELLIN

Polti (1996)

Bjarne RIIS

Deutsche Telekom (1997)

Deutsche Telekom - Ard (1998)

Team Deutsche Telekom - ARD (1999)

Deutsche Telekom (2000)

Luke ROBERTS

Team CSC (2005)

Team CSC (2006)

Fabio SACCHI

Polti (1996)

Carlos SASTRE CANDIL

Team CSC (2005)

Team CSC (2006)

Michele SCARPONI

Acqua & Sapone - Cantina Tollo (2002)

Domina Vacanze - Elitron (2003)

Domina Vacanze (2004)

Jan SCHAFFRATH

Deutsche Telekom (1997)

Deutsche Telekom - Ard (1998)

Team Deutsche Telekom - ARD (1999)

Deutsche Telekom (2000)

Team Deutsche Telekom (2001)

Frank SCHLECK

Team CSC (2005)

Team CSC (2006)

Andy SCHLECK

Team CSC (2005)

Team CSC (2006)

Stephan SCHRECK

Deutsche Telekom (2000)

Team Deutsche Telekom (2001)

Mario SCIREA

Polti (1995)

Acqua & Sapone - Cantina Tollo (2002)

Domina Vacanze - Elitron (2003)

Domina Vacanze (2004)

Andrea SCLISIZZI

G.S. Caneva Record Cucine (1990)

Francesco SECCHIARI

Domina Vacanze - Elitron (2003)

Domina Vacanze (2004)

Marco SERPELLINI

Lampre - Panaria (1994)

Roberto SGAMBELLURI

Team Deutsche Telekom (2001)

Filippo SIMEONI

Acqua & Sapone - Cantina Tollo (2002)

Domina Vacanze - Elitron (2003)

Domina Vacanze (2004)

Nicki SORENSEN

Team CSC (2005)

Team CSC (2006)

Chris Anker SORENSEN

Team CSC (2005)

Zbigniew SPRUCH

Lampre - Colnago - Animex (1992)

Lampre - Polti (1993)

Lampre - Panaria (1994)

Jan jr SVORADA

Lampre - Colnago - Animex (1992)

Lampre - Polti (1993)

Lampre - Panaria (1994)

Marek SZERSZYNSKI

Lampre - Colnago - Animex (1992)

Lampre - Polti (1993)

Michele TEAT

G.S. Caneva Record Cucine (1990)

Pavel TONKOV

Lampre - Colnago - Animex (1992)

Lampre - Polti (1993)

Lampre - Panaria (1994)

Georg TOTSCHNIG

Polti (1995)

Polti (1996)

Deutsche Telekom (1997)

Deutsche Telekom - Ard (1998)

Team Deutsche Telekom - ARD (1999)

Deutsche Telekom (2000)

Andrea TOZZO

G.S. Caneva Record Cucine (1991)

G.S. Caneva Record Cucine (1990)

Michele TOZZO

G.S. Caneva Record Cucine (1991)

G.S. Caneva Record Cucine (1990)

Gerhard TRAMPUSCH

Deutsche Telekom (2000)

Team Deutsche Telekom (2001)

Guido TRENTI

Acqua & Sapone - Cantina Tollo (2002)

Diego TREPIN

Lampre - Panaria (1994)

Serguej UCHAKOV

Lampre - Polti (1993)

Polti (1995)

Polti (1996)

Jan ULLRICH

Deutsche Telekom (1997)

Deutsche Telekom - Ard (1998)

Team Deutsche Telekom - ARD (1999)

Deutsche Telekom (2000)

Team Deutsche Telekom (2001)

Paolo VALOTI

Domina Vacanze - Elitron (2003)

Domina Vacanze (2004)

Gianluca VALOTI

Polti (1995)

Polti (1996)

Brian Bach VANDBORG

Team CSC (2005)

Team CSC (2006)

Christian VANDEVELDE

Team CSC (2005)

Team CSC (2006)

Marco VILLA

G.S. Caneva Record Cucine (1991)

G.S. Caneva Record Cucine (1990)

Alexandre VINOKOUROV

Deutsche Telekom (2000)

Team Deutsche Telekom (2001)

Jens VOIGT

Team CSC (2005)

Team CSC (2006)

Steffen WESEMANN

Deutsche Telekom (1997)

Deutsche Telekom - Ard (1998)

Team Deutsche Telekom - ARD (1999)

Deutsche Telekom (2000)

Team Deutsche Telekom (2001)

Erik ZABEL

Deutsche Telekom (1997)

Deutsche Telekom - Ard (1998)

Team Deutsche Telekom - ARD (1999)

Deutsche Telekom (2000)

Team Deutsche Telekom (2001)

David ZABRISKIE

Team CSC (2005)

Team CSC (2006)

Damiano ZANOTTO

G.S. Caneva Record Cucine (1990)

Marco ZEN

Lampre - Polti (1993)

Lampre - Panaria (1994)

Pierangelo ZORZETTO

G.S. Caneva Record Cucine (1990)

©2002-2020 Museo del Ciclismo Associazione Culturale ONLUS - C.F.94259220484 - info@museociclismo.it - All rights reserved

Note: All the data on this site were collected by Paolo Mannini from newspapers, books, online web archive, digital archive and on line forums. All the people who wants to help us collecting more data can send an email to Paolo Mannini or to MuseoCiclismo