Eugert ZHUPA

Eugert ZHUPA

Rider Professional (Cod: 57383)

Born in DURAZZO on 4 April 1990

Bandiera ALB
ALB
Statistics
Rankings Victories Age (years)
Podiums 1°-10° Total placements Victories in stage races Stages victories Victories in the sprint First victory Last victory
Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ...
Teams
Year
Year Team Country Type Note
2019 Evopro Racing IRL
2018 Wilier Triestina - Selle Italia ITA
2016 Wilier Triestina - Southeast ITA
2015 Southeast ITA
2014 Zalf Euromobil Desiree Fior ITA elite
2013 Christina Watches - Onfone DEN fino 10 marzo
2013 U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli ITA elite da 11 marzo
2012 U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli ITA under23
2011 U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli ITA under23
2010 U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli ITA under23
2009 Bottoli Nordelettrica Ramonda ITA under23
Coéquipiers
Teammates Team (year)
Eugenio ALAFACI

Evopro Racing (2019)

Tomas ALBERIO

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2010)

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Daniele ALDEGHERI

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2012)

Christina Watches - Onfone (2013)

Julen AMEZQUETA MORENO

Southeast (2015)

Wilier Triestina - Southeast (2016)

Simone ANDREETTA

Zalf Euromobil Desiree Fior (2014)

Rafael ANDRIATO DE MATTOS

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2010)

Southeast (2015)

Shane William ARCHBOLD

Evopro Racing (2019)

Cristian ARETINO

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2012)

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2013)

Filippo BAGGIO

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Sebastian BALCK

Christina Watches - Onfone (2013)

Enrico BARBIN

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2010)

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2011)

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2012)

Leonardo BASSO

Zalf Euromobil Desiree Fior (2014)

Manuel BELLETTI

Southeast (2015)

Wilier Triestina - Southeast (2016)

Giacomo BERLATO

Zalf Euromobil Desiree Fior (2014)

Omar BERTAZZO

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2010)

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Liam BERTAZZO

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2011)

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2012)

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2013)

Southeast (2015)

Wilier Triestina - Southeast (2016)

Wilier Triestina - Selle Italia (2018)

Simone BEVILACQUA

Wilier Triestina - Selle Italia (2018)

Simon BIGUM

Christina Watches - Onfone (2013)

Manuele BOARO

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2010)

Matteo BUSATO

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2013)

Southeast (2015)

Wilier Triestina - Southeast (2016)

Wilier Triestina - Selle Italia (2018)

Johan Sebastian CANAVERAL VARGAS

Wilier Triestina - Southeast (2016)

Ramon CARRETERO MARCIAGS

Southeast (2015)

Alexandru CATAVEI

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2012)

Mattia CATTANEO

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2010)

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2011)

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2012)

Daniele CAVASIN

Zalf Euromobil Desiree Fior (2014)

Giorgio CECCHINEL

Southeast (2015)

Luca CHIRICO

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2011)

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2012)

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2013)

Marco COLEDAN

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2010)

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2011)

Wilier Triestina - Selle Italia (2018)

Massimo COLEDAN

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2010)

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2011)

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2012)

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2013)

Matteo COLLODEL

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2011)

Filippo CONTE BONIN

Zalf Euromobil Desiree Fior (2014)

Samuele CONTI

Southeast (2015)

Wilier Triestina - Southeast (2016)

Alberto CONTOLI

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Edoardo COSTANZI

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2011)

Juan Ignacio CURUCHET

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2013)

Roberto D'AGOSTIN

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2011)

Nicola DA DALT

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2013)

Andrea DAL COL

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2010)

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2011)

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2012)

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2013)

Southeast (2015)

Wilier Triestina - Southeast (2016)

Daniele DALL'OSTE

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2012)

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2013)

Christian DELLE STELLE

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2010)

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2011)

Lorenzo DI REMIGIO

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2013)

Riccardo DONATO

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2013)

Luca DONELLA

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Mark DOWNEY

Evopro Racing (2019)

Matteo DRAPERI

Wilier Triestina - Southeast (2016)

Gilbert Eugène DUCOURNAU

Wilier Triestina - Southeast (2016)

Xuban ERRAZKIN PÉREZ

Wilier Triestina - Southeast (2016)

Patrick FACCHINI

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2010)

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2011)

Elia FAVILLI

Southeast (2015)

Andrea FEDI

Southeast (2015)

Wilier Triestina - Southeast (2016)

Daire FEELEY

Evopro Racing (2019)

Mauro FINETTO

Southeast (2015)

Miguel Eduardo FLOREZ LOPEZ

Wilier Triestina - Selle Italia (2018)

Giuseppe FONZI

Southeast (2015)

Wilier Triestina - Southeast (2016)

Wilier Triestina - Selle Italia (2018)

Davide FORESTI

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Filippo FORTIN

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2010)

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2011)

Mattia FRAPPORTI

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2013)

Angelo FURLAN

Christina Watches - Onfone (2013)

Andrea GAROSIO

Zalf Euromobil Desiree Fior (2014)

Rino GASPARRINI

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2011)

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2012)

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2013)

Aaron GATE

Evopro Racing (2019)

Francesco GAVAZZI

Southeast (2015)

Michele GAZZARA

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2010)

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2011)

Nicola GENOVESE

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2012)

Tomas Aurelio GIL MARTINEZ

Southeast (2015)

Wilier Triestina - Southeast (2016)

Davide GOMIRATO

Zalf Euromobil Desiree Fior (2014)

Massimo GRAZIATO

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2010)

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2011)

Marc HESTER HANSEN

Christina Watches - Onfone (2013)

Morten HOBERG

Christina Watches - Onfone (2013)

Xhuliano KAMBERAJ

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2013)

Aaron KEARNEY

Evopro Racing (2019)

Jordan KERBY

Christina Watches - Onfone (2013)

Kristjan KOREN

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Ilia KOSHEVOY

Wilier Triestina - Selle Italia (2018)

Corrado LAMPA

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Seid LIZDE

Zalf Euromobil Desiree Fior (2014)

Evopro Racing (2019)

Alfio LOCATELLI

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2012)

Mitchell LOVELOCK-FAY

Christina Watches - Onfone (2013)

Davide MAFFEZZOLI

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Rafal MAJKA

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2011)

Adriano MALORI

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Moreno MARCHETTI

Wilier Triestina - Selle Italia (2018)

Jakub MARECZKO

Southeast (2015)

Wilier Triestina - Southeast (2016)

Wilier Triestina - Selle Italia (2018)

Nicolas MARINI

Zalf Euromobil Desiree Fior (2014)

Daniel Felipe MARTÍNEZ POVEDA

Wilier Triestina - Southeast (2016)

Cormac MCGEOUGH

Evopro Racing (2019)

Dominic MESTRE

Evopro Racing (2019)

Gianluca MILANI

Zalf Euromobil Desiree Fior (2014)

Maxence MONCASSIN

Wilier Triestina - Selle Italia (2018)

Cyrus MONK

Evopro Racing (2019)

Yonathan Alejandro MONSALVE PERTSINIDIS

Southeast (2015)

Jacopo MOSCA

Wilier Triestina - Selle Italia (2018)

Gianni MOSCON

Zalf Euromobil Desiree Fior (2014)

Ignazio MOSER

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2012)

Mattia MOSOLE

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2011)

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2012)

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2013)

Luke MUDGWAY

Evopro Racing (2019)

Albert MUELA GALVEZ

Evopro Racing (2019)

Andrei NECHITA

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2011)

Giacomo NIZZOLO

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2010)

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Jakub NOVAK

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2011)

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2012)

Francisco Jose PACHECO TORRES

Christina Watches - Onfone (2013)

Luca PACIONI

Wilier Triestina - Selle Italia (2018)

Angelo PAGANI

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2010)

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Martin PEDERSEN

Christina Watches - Onfone (2013)

Matteo PELUCCHI

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2010)

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Stefano PEREGO

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2013)

Giacomo PERONI

Zalf Euromobil Desiree Fior (2014)

Alessandro PETACCHI

Southeast (2015)

Simone PONZI

Southeast (2015)

Filippo POZZATO

Wilier Triestina - Southeast (2016)

Wilier Triestina - Selle Italia (2018)

Luca RAGGIO

Wilier Triestina - Selle Italia (2018)

Cristian RAILEANU

Wilier Triestina - Southeast (2016)

Filippo RANZI

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2012)

Gianluca REMONDI

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2011)

Adrian Ezequiel RICHEZE ARAQUISTAIN

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Nicholas RINALDI

Wilier Triestina - Selle Italia (2018)

Cristian RODRIGUEZ MARTIN

Southeast (2015)

Wilier Triestina - Southeast (2016)

Massimo ROSA

Wilier Triestina - Selle Italia (2018)

Nicola ROSSI

Zalf Euromobil Desiree Fior (2014)

Enrico SALVADOR

Zalf Euromobil Desiree Fior (2014)

Enrique SANZ UNZUÉ

Wilier Triestina - Southeast (2016)

Michele SCARTEZZINI

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2011)

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2012)

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2013)

Stefan SCHUMACHER

Christina Watches - Onfone (2013)

Mario SGRINZATO

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2010)

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2011)

Mattia SINIGAGLIA

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2010)

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2011)

Dario SONDA

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2010)

Jimmi SORENSEN

Christina Watches - Onfone (2013)

Alessandro STOCCO

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2010)

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2011)

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2012)

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2013)

Mattia STORTONI

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Matteo STRINGHER

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2013)

Harrison SWEENY

Evopro Racing (2019)

Mirko TEDESCHI

Southeast (2015)

Wilier Triestina - Southeast (2016)

Matthew TEGGART

Evopro Racing (2019)

Andrea TINCANI

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Nicola TOFFALI

Zalf Euromobil Desiree Fior (2014)

Fabio TOMMASSINI

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2011)

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2012)

Alessandro TONELLI

Zalf Euromobil Desiree Fior (2014)

Andrea TONIATTI

Zalf Euromobil Desiree Fior (2014)

Mirko TROSINO

Wilier Triestina - Southeast (2016)

Alex TURRIN

Wilier Triestina - Selle Italia (2018)

Simone VELASCO

Zalf Euromobil Desiree Fior (2014)

Wilier Triestina - Selle Italia (2018)

Luca WACKERMANN

Southeast (2015)

Colin WALCZAK

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Daniel WHITEHOUSE

Evopro Racing (2019)

Frederik WILMANN

Christina Watches - Onfone (2013)

Wouter WIPPERT

Evopro Racing (2019)

Constantino ZABALLA GUTIERREZ

Christina Watches - Onfone (2013)

Edoardo ZARDINI

Wilier Triestina - Selle Italia (2018)

Gaetano ZENNA

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Giacomo ZILIO

Zalf Euromobil Desiree Fior (2014)

Andrea ZORDAN

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2011)

U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli (2012)

Federico ZURLO

Zalf Euromobil Desiree Fior (2014)

©2019 Museo del Ciclismo Associazione Culturale ONLUS - C.F.94259220484 - info@museociclismo.it - All rights reserved

Note: All the data on this site were collected by Paolo Mannini from newspapers, books, online web archive, digital archive and on line forums. All the people who wants to help us collecting more data can send an email to Paolo Mannini or to MuseoCiclismo