Matthias BRANDLE

Matthias BRANDLE

Rider Professional (Cod: 51425)

Born in HONEHEMS on 7 December 1989

Bandiera AUT
AUT
Statistics
Rankings Victories Age (years)
Podiums 1°-10° Total placements Victories in stage races Stages victories Victories in the sprint First victory Last victory
Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ...
2019 09 October Tour of Taihu Lake Prologue
  19 May Time Trial National Championship - Austria
2017 15 September PostNord Danmark Rundt (Stage n.4)
  26 May Tour de Belgique (Stage n.3)
2016 25 June Time Trial National Championship - Austria
2015 27 May Tour de Belgique Prologue
  22 February Tour of Oman (Stage n.6)
2014 30 October World Hour Record - Aigle (SUI)
  12 September Tour of Britain (Stage n.6)
  11 September Tour of Britain (Stage n.5)
  27 June Time Trial National Championship - Austria
  Tour de Berne
2013 14 September Tour du Jura
  09 May Time Trial National Championship - Austria
2012 21 August G.P. Stad Zottegem
2010 20 June Raiffeisen G.P. Judendorf
2009 19 September Time Trial National Championship - Austria
Teams
Year
Year Team Country Type Note
2019 Israel Cycling Academy ISR
2018 Trek - Segafredo USA
2017 Trek - Segafredo USA
2016 Iam Cycling SUI
2015 Iam Cycling SUI
2014 IAM Cycling SUI
2013 IAM Cycling SUI
2012 Team Netapp GER
2011 Geox - TMC ESP
2010 Footon - Servetto ESP
2009 Elk Haus AUT
2008 Team Ista GER
Coéquipiers
Teammates Team (year)
Eugenio ALAFACI

Trek - Segafredo (2017)

Trek - Segafredo (2018)

Tomas ALBERIO

Geox - TMC (2011)

Ruben Antonio ALMEIDA GUERREIRO

Trek - Segafredo (2017)

Trek - Segafredo (2018)

Mauricio Alberto ARDILA CANO

Geox - TMC (2011)

Marcel AREGGER

IAM Cycling (2013)

IAM Cycling (2014)

Iam Cycling (2015)

Iam Cycling (2016)

Edwin Alcibiades ÁVILA VANEGAS

Israel Cycling Academy (2019)

Matteo BADILATTI

Israel Cycling Academy (2019)

Sébastian BALDAUF

Team Ista (2008)

Marco BANDIERA

IAM Cycling (2013)

Rudy BARBIER

Israel Cycling Academy (2019)

Jan BARTA

Team Netapp (2012)

Jérôme BAUGNIES

Team Netapp (2012)

Yuval BEN MOSHE

Israel Cycling Academy (2019)

Cesare BENEDETTI

Team Netapp (2012)

José Alberto BENITEZ ROMAN

Footon - Servetto (2010)

Fumiyuki BEPPU

Trek - Segafredo (2017)

Trek - Segafredo (2018)

Julien BERNARD

Trek - Segafredo (2017)

Trek - Segafredo (2018)

David BLANCO RODRIGUEZ

Geox - TMC (2011)

Guillaume BOIVIN

Israel Cycling Academy (2019)

Gianluca BRAMBILLA

Trek - Segafredo (2018)

Eros CAPECCHI

Footon - Servetto (2010)

Ermanno CAPELLI

Footon - Servetto (2010)

Clément CARISEY

Israel Cycling Academy (2019)

Alexander CATAFORD

Israel Cycling Academy (2019)

Vidal CELIS ZABALA

Footon - Servetto (2010)

Sylvain CHAVANEL

IAM Cycling (2014)

Iam Cycling (2015)

Giampaolo CHEULA

Footon - Servetto (2010)

Geox - TMC (2011)

Clement CHEVRIER

Iam Cycling (2015)

Iam Cycling (2016)

Davide CIMOLAI

Israel Cycling Academy (2019)

Stef CLEMENT

Iam Cycling (2015)

Iam Cycling (2016)

Juan Jose COBO ACEBO

Geox - TMC (2011)

Marco COLEDAN

Trek - Segafredo (2017)

Daniele COLLI

Geox - TMC (2011)

Nicola CONCI

Trek - Segafredo (2017)

Trek - Segafredo (2018)

Alberto CONTADOR VELASCO

Trek - Segafredo (2017)

Jérôme COPPEL

Iam Cycling (2015)

Iam Cycling (2016)

Marco CORTI

Footon - Servetto (2010)

Geox - TMC (2011)

Steven COZZA

Team Netapp (2012)

Rémi CUSIN

IAM Cycling (2013)

Gregory DANIEL

Trek - Segafredo (2017)

Trek - Segafredo (2018)

Koen DE KORT

Trek - Segafredo (2017)

Trek - Segafredo (2018)

David DE LA FUENTE RASILLA

Geox - TMC (2011)

Thomas DEGAND

Iam Cycling (2015)

John DEGENKOLB

Trek - Segafredo (2017)

Trek - Segafredo (2018)

Zakkari DEMPSTER

Israel Cycling Academy (2019)

Stefan DENIFL

Elk Haus (2009)

IAM Cycling (2013)

IAM Cycling (2014)

Iam Cycling (2015)

Iam Cycling (2016)

Dries DEVENYNS

Iam Cycling (2015)

Iam Cycling (2016)

Daniel Ricardo DIAZ

Footon - Servetto (2010)

Laurent DIDIER

Trek - Segafredo (2017)

Trek - Segafredo (2018)

Andreas DIETZIKER

Team Netapp (2012)

Fabio Andres DUARTE AREVALO

Geox - TMC (2011)

Conor DUNNE

Israel Cycling Academy (2019)

Arkaitz DURAN AROCA

Footon - Servetto (2010)

Geox - TMC (2011)

Nathan EARLE

Israel Cycling Academy (2019)

Niklas EG

Trek - Segafredo (2018)

Markus EIBEGGER

Elk Haus (2009)

Footon - Servetto (2010)

Markus EICHLER

Team Netapp (2012)

Martin ELMIGER

IAM Cycling (2013)

IAM Cycling (2014)

Iam Cycling (2015)

Iam Cycling (2016)

Thomas Patrick FAIERS

Footon - Servetto (2010)

Clemens FANKHAUSER

Elk Haus (2009)

Fabio FELLINE

Footon - Servetto (2010)

Geox - TMC (2011)

Trek - Segafredo (2017)

Trek - Segafredo (2018)

Marcel FISCHER

Team Ista (2008)

Xavier FLORENCIO CABRE

Geox - TMC (2011)

Alex FRAME

Trek - Segafredo (2018)

Mathias FRANK

IAM Cycling (2014)

Iam Cycling (2015)

Iam Cycling (2016)

Jonathan FUMEAUX

IAM Cycling (2013)

IAM Cycling (2014)

Iam Cycling (2015)

Iam Cycling (2016)

Awet GHEBREMEDHIN ANDEMESKEL

Israel Cycling Academy (2019)

Noè GIANETTI

Footon - Servetto (2010)

Geox - TMC (2011)

Kristof GODDAERT

IAM Cycling (2013)

IAM Cycling (2014)

Michael GOGL

Trek - Segafredo (2017)

Trek - Segafredo (2018)

Roy GOLDSTEIN

Israel Cycling Academy (2019)

Omer GOLDSTEIN

Israel Cycling Academy (2019)

Maurizio GORATO

Geox - TMC (2011)

Tsgabu Gebremaryam GRMAY

Trek - Segafredo (2018)

Mario GUTIÉRREZ ALBA

Footon - Servetto (2010)

David GUTIERREZ GUTIERREZ

Footon - Servetto (2010)

Geox - TMC (2011)

David GUTIERREZ PALACIOS

Footon - Servetto (2010)

Heinrich HAUSSLER

IAM Cycling (2013)

IAM Cycling (2014)

Iam Cycling (2015)

Iam Cycling (2016)

Ben HERMANS

Israel Cycling Academy (2019)

Jesús Alberto HERNANDEZ BLÁZQUEZ

Trek - Segafredo (2017)

Sébastien HINAULT

IAM Cycling (2013)

IAM Cycling (2014)

Rolf HOFBAUER

Team Ista (2008)

Reto HOLLENSTEIN

Team Netapp (2012)

IAM Cycling (2013)

IAM Cycling (2014)

Iam Cycling (2015)

Iam Cycling (2016)

Sondre HOLST ENGER

IAM Cycling (2014)

Iam Cycling (2015)

Iam Cycling (2016)

Israel Cycling Academy (2019)

Leigh HOWARD

Iam Cycling (2016)

Bartosz HUZARSKI

Team Netapp (2012)

Claudio IMHOF

IAM Cycling (2014)

Markel IRIZAR ARANBURU

Trek - Segafredo (2017)

Trek - Segafredo (2018)

Kevin ISTA

IAM Cycling (2013)

IAM Cycling (2014)

Grischa JANORSCHKE

Team Netapp (2012)

Blaz JARC

Team Netapp (2012)

August JENSEN

Israel Cycling Academy (2019)

Nico KEINATH

Team Ista (2008)

Domenik KLEMME

IAM Cycling (2013)

IAM Cycling (2014)

Tim KLOTZ

Team Ista (2008)

Roger KLUGE

IAM Cycling (2014)

Iam Cycling (2015)

Iam Cycling (2016)

Leopold KONIG

Team Netapp (2012)

Dmitry KOZONTCHUK

Geox - TMC (2011)

Marko KUMP

Geox - TMC (2011)

Vegard Stake LAENGEN

Iam Cycling (2016)

Pirmin LANG

IAM Cycling (2013)

IAM Cycling (2014)

Iam Cycling (2015)

Iam Cycling (2016)

Gustav Erik LARSSON

IAM Cycling (2013)

IAM Cycling (2014)

Georg LAUSCHA

Elk Haus (2009)

Manuel Antonio LEAL CARDOSO

Footon - Servetto (2010)

Jorg LEHMANN

Team Ista (2008)

Thomas LOVKVIST

IAM Cycling (2013)

IAM Cycling (2014)

Ran MARGALIOT

Footon - Servetto (2010)

Enrique MATA CABELLO

Footon - Servetto (2010)

Ralf MATZKA

Team Ista (2008)

Iban MAYOZ EXTEBARRIA

Footon - Servetto (2010)

Denis MENCHOV

Geox - TMC (2011)

Pedro MERINO CRIADO

Footon - Servetto (2010)

Michele MERLO

Footon - Servetto (2010)

Christoph MESCHENMOSER

Team Ista (2008)

Riccardo MINALI

Israel Cycling Academy (2019)

Bauke MOLLEMA

Trek - Segafredo (2017)

Trek - Segafredo (2018)

Matteo MOSCHETTI

Trek - Segafredo (2017)

Trek - Segafredo (2018)

Ryan MULLEN

Trek - Segafredo (2018)

Wolfgang MURER

Elk Haus (2009)

Oliver NAESEN

Iam Cycling (2016)

Krists NEILANDS

Israel Cycling Academy (2019)

Dominik NERZ

Team Ista (2008)

Guy NIV

Israel Cycling Academy (2019)

Giacomo NIZZOLO

Trek - Segafredo (2017)

Trek - Segafredo (2018)

Freddy OVETT

Israel Cycling Academy (2019)

Jarlinson PANTANO GOMEZ

Iam Cycling (2015)

Iam Cycling (2016)

Trek - Segafredo (2017)

Trek - Segafredo (2018)

Martin PEDERSEN

Footon - Servetto (2010)

Mads PEDERSEN

Trek - Segafredo (2017)

Trek - Segafredo (2018)

Simon PELLAUD

IAM Cycling (2014)

Iam Cycling (2015)

Iam Cycling (2016)

Matteo PELUCCHI

Geox - TMC (2011)

IAM Cycling (2013)

IAM Cycling (2014)

Iam Cycling (2015)

Iam Cycling (2016)

Aitor PEREZ ARRIETA

Footon - Servetto (2010)

Benjamin PERRY

Israel Cycling Academy (2019)

Jerome PINEAU

IAM Cycling (2014)

Iam Cycling (2015)

Ruben PLAZA MOLINA

Israel Cycling Academy (2019)

Alexandr PLIUSCHKIN

IAM Cycling (2013)

Steffen RADOCHLA

Elk Haus (2009)

Mihkel RÄIM

Israel Cycling Academy (2019)

Gregory RAST

Trek - Segafredo (2017)

Trek - Segafredo (2018)

Daniele RATTO

Geox - TMC (2011)

Sébastien REICHENBACH

IAM Cycling (2013)

IAM Cycling (2014)

Iam Cycling (2015)

Kiel REIJNEN

Trek - Segafredo (2017)

Trek - Segafredo (2018)

Vicente REYNÉS MIMO

IAM Cycling (2014)

Iam Cycling (2015)

Iam Cycling (2016)

Michel RIES

Trek - Segafredo (2018)

David ROSCH

Team Ista (2008)

Stefan RUCKER

Elk Haus (2009)

Andre Fernando S. MARTINS CARDOSO

Trek - Segafredo (2017)

Guy SAGIV

Israel Cycling Academy (2019)

Aleksejs SARAMOTINS

IAM Cycling (2013)

IAM Cycling (2014)

Iam Cycling (2015)

Iam Cycling (2016)

Carlos SASTRE CANDIL

Geox - TMC (2011)

Kristian SBARAGLI

Israel Cycling Academy (2019)

Fabian SCHAAR

Team Ista (2008)

Patrick SCHELLING

IAM Cycling (2013)

IAM Cycling (2014)

Iam Cycling (2015)

Andreas SCHILLINGER

Team Netapp (2012)

Christopher SCHMIEG

Team Ista (2008)

Robin SCHMUDA

Team Ista (2008)

Martin SCHÖFFMANN

Elk Haus (2009)

Daniel SCHORN

Elk Haus (2009)

Team Netapp (2012)

Hamish SCHREURS

Israel Cycling Academy (2019)

Andre SCHULZE

Team Netapp (2012)

Nikolai SCHWARZ

Team Ista (2008)

Michael SCHWARZMANN

Team Netapp (2012)

Timon SEUBERT

Team Netapp (2012)

Toms SKUJINS

Trek - Segafredo (2018)

Harald STARZENGRUBER

Elk Haus (2009)

Peter STETINA

Trek - Segafredo (2017)

Trek - Segafredo (2018)

Jasper STUYVEN

Trek - Segafredo (2017)

Trek - Segafredo (2018)

Jochen SUMMER

Elk Haus (2009)

David TANNER

Iam Cycling (2015)

Iam Cycling (2016)

Edward THEUNS

Trek - Segafredo (2017)

Timo THOMEL

Geox - TMC (2011)

Bjorn THURAU

Elk Haus (2009)

Ayden TOOVEY

Trek - Segafredo (2017)

Albert TORRES BARCELO

Geox - TMC (2011)

Harald TOTSCHNIG

Elk Haus (2009)

Gerhard TRAMPUSCH

Elk Haus (2009)

Johann TSCHOPP

IAM Cycling (2013)

IAM Cycling (2014)

Daniel TUREK

Israel Cycling Academy (2019)

Jan VALACH

Elk Haus (2009)

Rafael VALLS FERRI

Footon - Servetto (2010)

Geox - TMC (2011)

Tom VAN ASBROECK

Israel Cycling Academy (2019)

Jonas VAN GENECHTEN

Iam Cycling (2015)

Iam Cycling (2016)

Boy VAN POPPEL

Trek - Segafredo (2017)

Trek - Segafredo (2018)

Dennis VAN WINDEN

Israel Cycling Academy (2019)

David VITORIA CANO

Footon - Servetto (2010)

Johnny WALKER

Footon - Servetto (2010)

Lawrence WARBASSE

Iam Cycling (2015)

Iam Cycling (2016)

Marcel WYSS

Geox - TMC (2011)

IAM Cycling (2013)

IAM Cycling (2014)

Iam Cycling (2015)

Iam Cycling (2016)

Oliver ZAUGG

Iam Cycling (2016)

Haimar ZUBELDIA AGIRRE

Trek - Segafredo (2017)

©2019 Museo del Ciclismo Associazione Culturale ONLUS - C.F.94259220484 - info@museociclismo.it - All rights reserved

Note: All the data on this site were collected by Paolo Mannini from newspapers, books, online web archive, digital archive and on line forums. All the people who wants to help us collecting more data can send an email to Paolo Mannini or to MuseoCiclismo