Filippo BAGGIO

Filippo BAGGIO

Rider Professional (Cod: 50873)

Born in CITTADELLA on 5 June 1988

Bandiera ITA
ITA
Statistics
Rankings Victories Age (years)
Podiums 1°-10° Total placements Victories in stage races Stages victories Victories in the sprint First victory Last victory
Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ...
Pictures
Teams
Year
Year Team Country Type Note
2014 Nankang - Fondriest - Franco Gomme ITA
2013 Ceramica Flaminia - Fondriest ITA
2012 Utensilnord Named IRL
2011 De Rosa - Ceramica Flaminia IRL
2010 Ceramica Flaminia IRL
2009 Bottoli Nordelettrica Ramonda ITA under23
2008 Filmop Ramonda Bottoli Parolin ITA under23
2007 Filmop Ramonda Parolin ITA under23
Coéquipiers
Teammates Team (year)
Tomas ALBERIO

Filmop Ramonda Bottoli Parolin (2008)

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Amaro Manuel ANTUNES RAPOSO

Ceramica Flaminia - Fondriest (2013)

Santo ANZA'

Ceramica Flaminia (2010)

John Lee AUGUSTYN

Utensilnord Named (2012)

Paolo BAILETTI

Ceramica Flaminia (2010)

De Rosa - Ceramica Flaminia (2011)

Utensilnord Named (2012)

Alfredo BALLONI

Ceramica Flaminia - Fondriest (2013)

Nankang - Fondriest - Franco Gomme (2014)

Raivis BELOHVOSCIKS

Ceramica Flaminia (2010)

Cristian BENENATI

De Rosa - Ceramica Flaminia (2011)

Oleg BERDOS

De Rosa - Ceramica Flaminia (2011)

Utensilnord Named (2012)

Omar BERTAZZO

Filmop Ramonda Bottoli Parolin (2008)

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Giampaolo BIOLO

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Stefano BORCHI

De Rosa - Ceramica Flaminia (2011)

Gabriele BOSISIO

Utensilnord Named (2012)

Giorgio BRAMBILLA

De Rosa - Ceramica Flaminia (2011)

Roberto CACCIA

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Donato CANNONE

Ceramica Flaminia (2010)

Alessandro CANTONE

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Giampaolo CARUSO

Ceramica Flaminia (2010)

Alexandru CATAVEI

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Luca CELLI

Ceramica Flaminia (2010)

Daniele COLLI

Ceramica Flaminia (2010)

Alberto CONTOLI

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Filmop Ramonda Bottoli Parolin (2008)

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Nicola DAL SANTO

Ceramica Flaminia - Fondriest (2013)

Nankang - Fondriest - Franco Gomme (2014)

Federico DE GASPARI

Filmop Ramonda Bottoli Parolin (2008)

Giuseppe DE MARIA

De Rosa - Ceramica Flaminia (2011)

Christian DELLE STELLE

Filmop Ramonda Bottoli Parolin (2008)

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Luca DONELLA

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Stiven FANELLI

Utensilnord Named (2012)

Matteo FEDI

De Rosa - Ceramica Flaminia (2011)

Utensilnord Named (2012)

Ceramica Flaminia - Fondriest (2013)

Andrea FEDI

Ceramica Flaminia - Fondriest (2013)

Mauro FINETTO

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Davide FINETTO

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Alfonso FIORENZA

Nankang - Fondriest - Franco Gomme (2014)

Giacomo FORCONI

Ceramica Flaminia - Fondriest (2013)

Nankang - Fondriest - Franco Gomme (2014)

Davide FORESTI

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Cristiano FUMAGALLI

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Ceramica Flaminia (2010)

Davide GABBURO

Ceramica Flaminia - Fondriest (2013)

Massimiliano GENTILI

Ceramica Flaminia (2010)

Andrea GIACOMIN

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Filmop Ramonda Bottoli Parolin (2008)

Leonardo GIORDANI

Ceramica Flaminia (2010)

Edoardo GIRARDI

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Ceramica Flaminia (2010)

De Rosa - Ceramica Flaminia (2011)

Utensilnord Named (2012)

Ilya GORODNICHEV

Ceramica Flaminia - Fondriest (2013)

Matteo GOZZI

Nankang - Fondriest - Franco Gomme (2014)

Massimo GRAZIATO

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Filmop Ramonda Bottoli Parolin (2008)

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Andrea GRENDENE

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Filmop Ramonda Bottoli Parolin (2008)

Kristjan KOREN

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Adrian KUREK

Utensilnord Named (2012)

Sergio LAGANA'

De Rosa - Ceramica Flaminia (2011)

Corrado LAMPA

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Marco LANOTTE

Filmop Ramonda Bottoli Parolin (2008)

Sante Marco LIQUORI

Ceramica Flaminia (2010)

Fabrizio LUCCIOLA

Ceramica Flaminia (2010)

Davide MAFFEZZOLI

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Gianluca MAGGIORE

De Rosa - Ceramica Flaminia (2011)

Utensilnord Named (2012)

Adriano MALORI

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Filmop Ramonda Bottoli Parolin (2008)

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Andrea MANFREDI

Ceramica Flaminia - Fondriest (2013)

Damiano MARGUTTI

De Rosa - Ceramica Flaminia (2011)

Alessandro MASERATI

Ceramica Flaminia (2010)

Michele MERLO

De Rosa - Ceramica Flaminia (2011)

Antonio MEROLESE

Nankang - Fondriest - Franco Gomme (2014)

Davide MUCELLI

Utensilnord Named (2012)

Ceramica Flaminia - Fondriest (2013)

Giacomo NIZZOLO

Filmop Ramonda Bottoli Parolin (2008)

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Andrea NOE'

Ceramica Flaminia (2010)

Angelo PAGANI

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Filmop Ramonda Bottoli Parolin (2008)

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Alex PAOLI

Nankang - Fondriest - Franco Gomme (2014)

Pedro Miguel PAULINHO MOREIRA

Ceramica Flaminia - Fondriest (2013)

Marcello PAVARIN

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Filmop Ramonda Bottoli Parolin (2008)

Matteo PELUCCHI

Filmop Ramonda Bottoli Parolin (2008)

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Antonio Andre PEREIRA BARBIO

Ceramica Flaminia - Fondriest (2013)

Enrico PERUFFO

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Samuele PIERATTINI

Filmop Ramonda Bottoli Parolin (2008)

Fabio PISCOPIELLO

De Rosa - Ceramica Flaminia (2011)

Utensilnord Named (2012)

Rafael REIS FERREIRA

Ceramica Flaminia - Fondriest (2013)

Bernardo RICCIO

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Riccardo RICCO'

Ceramica Flaminia (2010)

Adrian Ezequiel RICHEZE ARAQUISTAIN

Filmop Ramonda Bottoli Parolin (2008)

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Davide RIGO

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Federico ROCCHETTI

De Rosa - Ceramica Flaminia (2011)

Utensilnord Named (2012)

Enrico ROSSI

Ceramica Flaminia (2010)

Ivan ROVNY

Ceramica Flaminia - Fondriest (2013)

Andrea SANNINO

Nankang - Fondriest - Franco Gomme (2014)

Antonio SANTORO

Ceramica Flaminia - Fondriest (2013)

Filippo SAVINI

Ceramica Flaminia - Fondriest (2013)

Mattia SINIGAGLIA

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Robbie SQUIRE

Ceramica Flaminia - Fondriest (2013)

Mattia STORTONI

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Luca TASCHIN

Nankang - Fondriest - Franco Gomme (2014)

Andrea TINCANI

Filmop Ramonda Bottoli Parolin (2008)

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Fabio TOMMASSINI

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Lorenzo TRABUCCO

Nankang - Fondriest - Franco Gomme (2014)

Luca TREVISAN

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Daniele TROIAN

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Francisco Javier VILA ERRANDONEA

De Rosa - Ceramica Flaminia (2011)

Utensilnord Named (2012)

Gianfranco VISCONTI

De Rosa - Ceramica Flaminia (2011)

Utensilnord Named (2012)

Colin WALCZAK

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Luca ZANDERIGO

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Filmop Ramonda Bottoli Parolin (2008)

Manolo ZANELLA

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Marco ZANOTTI

Utensilnord Named (2012)

Enrico ZEN

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Filmop Ramonda Bottoli Parolin (2008)

Gaetano ZENNA

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Eugert ZHUPA

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

©2019 Museo del Ciclismo Associazione Culturale ONLUS - C.F.94259220484 - info@museociclismo.it - All rights reserved

Note: All the data on this site were collected by Paolo Mannini from newspapers, books, online web archive, digital archive and on line forums. All the people who wants to help us collecting more data can send an email to Paolo Mannini or to MuseoCiclismo