Adriano MALORI

Adriano MALORI

Rider Professional (Cod: 49973)

Born in PARMA on 28 January 1988

Bandiera ITA
ITA
Statistics
Rankings Victories Age (years)
Podiums 1°-10° Total placements Victories in stage races Stages victories Victories in the sprint First victory Last victory
Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ...
Readings
Pictures
Teams
Year
Year Team Country Type Note
2017 Movistar Team ESP fino a luglio
2016 Movistar Team ESP
2015 Movistar Team ESP
2014 Movistar Team ESP
2013 Lampre - Merida ITA
2012 Lampre - ISD ITA
2011 Lampre - ISD ITA
2010 Lampre - Farnese Vini ITA
2009 Bottoli Nordelettrica Ramonda ITA under23
2009 Lampre - N.G.C. ITA stagiaire
2008 Filmop Ramonda Bottoli Parolin ITA under23
2007 Filmop Ramonda Parolin ITA under23
Coéquipiers
Teammates Team (year)
Tomas ALBERIO

Filmop Ramonda Bottoli Parolin (2008)

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Andrei AMADOR BIKKAZAKOVA

Movistar Team (2014)

Movistar Team (2015)

Movistar Team (2016)

Movistar Team (2017)

Winner Andrew ANACONA GOMEZ

Lampre - ISD (2012)

Lampre - Merida (2013)

Movistar Team (2015)

Movistar Team (2016)

Movistar Team (2017)

Igor ANTON HERNANDEZ

Movistar Team (2014)

Movistar Team (2015)

Jorge ARCAS PENA

Movistar Team (2016)

Movistar Team (2017)

Filippo BAGGIO

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Filmop Ramonda Bottoli Parolin (2008)

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Alessandro BALLAN

Lampre - N.G.C. (2009)

Alfredo BALLONI

Lampre - Farnese Vini (2010)

Lampre - ISD (2011)

Marco BANDIERA

Lampre - N.G.C. (2009)

Carlos BARBERO CUESTA

Movistar Team (2017)

Daniele BENNATI

Movistar Team (2017)

Lorenzo BERNUCCI

Lampre - Farnese Vini (2010)

Leonardo BERTAGNOLLI

Lampre - ISD (2011)

Lampre - ISD (2012)

Omar BERTAZZO

Filmop Ramonda Bottoli Parolin (2008)

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ

Movistar Team (2016)

Movistar Team (2017)

Nuno Miguel Alves BICO MATOS

Movistar Team (2017)

Emanuele BINDI

Lampre - N.G.C. (2009)

Giampaolo BIOLO

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Grega BOLE

Lampre - Farnese Vini (2010)

Lampre - ISD (2011)

Lampre - ISD (2012)

Niccolò BONIFAZIO

Lampre - Merida (2013)

Matteo BONO

Lampre - N.G.C. (2009)

Lampre - Farnese Vini (2010)

Lampre - ISD (2011)

Lampre - ISD (2012)

Lampre - Merida (2013)

Marzio BRUSEGHIN

Lampre - N.G.C. (2009)

Vitaly BUTS

Lampre - N.G.C. (2009)

Lampre - Farnese Vini (2010)

Lampre - ISD (2011)

Lampre - ISD (2012)

Roberto CACCIA

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Enea CAMBIANICA

Lampre - Merida (2013)

Alessandro CANTONE

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Eros CAPECCHI

Movistar Team (2014)

Movistar Team (2015)

Richard Anton CARAPAZ MONTENEGRO

Movistar Team (2016)

Movistar Team (2017)

Héctor CARRETERO MILLA

Movistar Team (2017)

Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS

Movistar Team (2014)

Movistar Team (2015)

Movistar Team (2016)

Movistar Team (2017)

Alexandru CATAVEI

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Mattia CATTANEO

Lampre - ISD (2012)

Lampre - Merida (2013)

Pietro CAUCCHIOLI

Lampre - N.G.C. (2009)

Davide CIMOLAI

Lampre - ISD (2012)

Lampre - Merida (2013)

Valerio CONTI

Lampre - Merida (2013)

Alberto CONTOLI

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Filmop Ramonda Bottoli Parolin (2008)

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Damiano CUNEGO

Lampre - N.G.C. (2009)

Lampre - Farnese Vini (2010)

Lampre - ISD (2011)

Lampre - ISD (2012)

Lampre - Merida (2013)

Mauro DA DALTO

Lampre - N.G.C. (2009)

Lampre - Farnese Vini (2010)

Federico DE GASPARI

Filmop Ramonda Bottoli Parolin (2008)

Victor DE LA PARTE GONZALEZ

Movistar Team (2017)

Christian DELLE STELLE

Filmop Ramonda Bottoli Parolin (2008)

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Luca DODI

Lampre - Merida (2013)

Luca DONELLA

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Alex DOWSETT

Movistar Team (2014)

Movistar Team (2015)

Movistar Team (2016)

Movistar Team (2017)

Kristijan DURASEK

Lampre - Merida (2013)

Imanol ERVITI OLLO

Movistar Team (2014)

Movistar Team (2015)

Movistar Team (2016)

Movistar Team (2017)

Elia FAVILLI

Lampre - Merida (2013)

Rubén FERNANDEZ ANDUJAR

Movistar Team (2015)

Movistar Team (2016)

Movistar Team (2017)

Roberto FERRARI

Lampre - Merida (2013)

Mauro FINETTO

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Davide FINETTO

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Davide FORESTI

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Cristiano FUMAGALLI

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Angelo FURLAN

Lampre - N.G.C. (2009)

Lampre - Farnese Vini (2010)

John GADRET

Movistar Team (2014)

Movistar Team (2015)

Enrico GASPAROTTO

Lampre - N.G.C. (2009)

Francesco GAVAZZI

Lampre - N.G.C. (2009)

Lampre - Farnese Vini (2010)

Lampre - ISD (2011)

Andrea GIACOMIN

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Filmop Ramonda Bottoli Parolin (2008)

Edoardo GIRARDI

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Massimo GRAZIATO

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Filmop Ramonda Bottoli Parolin (2008)

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Lampre - ISD (2011)

Lampre - ISD (2012)

Lampre - Merida (2013)

Andrea GRENDENE

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Filmop Ramonda Bottoli Parolin (2008)

Lampre - N.G.C. (2009)

Lampre - Farnese Vini (2010)

José Ivan GUTIERREZ PALACIOS

Movistar Team (2014)

José HERRADA LÓPEZ

Movistar Team (2014)

Movistar Team (2015)

Movistar Team (2016)

Movistar Team (2017)

Jesús HERRADA LÓPEZ

Movistar Team (2014)

Movistar Team (2015)

Movistar Team (2016)

Movistar Team (2017)

Danilo HONDO

Lampre - Farnese Vini (2010)

Lampre - ISD (2011)

Lampre - ISD (2012)

Benat INTXAUSTI ELORRIAGA

Movistar Team (2014)

Movistar Team (2015)

Gorka IZAGIRRE INSAUSTI

Movistar Team (2014)

Movistar Team (2015)

Movistar Team (2016)

Movistar Team (2017)

Ion IZAGIRRE INSAUSTI

Movistar Team (2014)

Movistar Team (2015)

Movistar Team (2016)

Andrei KASHECHKIN

Lampre - Farnese Vini (2010)

Lampre - ISD (2011)

Vitaliy KONDRUT

Lampre - ISD (2011)

Kristjan KOREN

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Denys KOSTYUK

Lampre - ISD (2011)

Lampre - ISD (2012)

Yuriy KRIVTSOV

Lampre - ISD (2012)

Dmytro KRYVTSOV

Lampre - ISD (2011)

Lampre - ISD (2012)

Oleksandr KVACHUK

Lampre - ISD (2011)

Lampre - ISD (2012)

Corrado LAMPA

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Marco LANOTTE

Filmop Ramonda Bottoli Parolin (2008)

Pablo LASTRAS GARCIA

Movistar Team (2014)

Movistar Team (2015)

Matthew LLOYD

Lampre - ISD (2012)

Lampre - Merida (2013)

Juan José LOBATO DEL VALLE

Movistar Team (2014)

Movistar Team (2015)

Movistar Team (2016)

David LOOSLI

Lampre - N.G.C. (2009)

Lampre - Farnese Vini (2010)

Lampre - ISD (2011)

Mirco LORENZETTO

Lampre - N.G.C. (2009)

Lampre - Farnese Vini (2010)

Davide MAFFEZZOLI

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Enrico MAGAZZINI

Lampre - N.G.C. (2009)

Lampre - Farnese Vini (2010)

Lampre - ISD (2011)

Marco MARZANO

Lampre - N.G.C. (2009)

Lampre - Farnese Vini (2010)

Lampre - ISD (2011)

Lampre - ISD (2012)

Daniel MORENO

Movistar Team (2017)

Javier MORENO BAZÁN

Movistar Team (2014)

Movistar Team (2015)

Movistar Team (2016)

Daniel MORENO FERNANDEZ

Movistar Team (2016)

Massimiliano MORI

Lampre - N.G.C. (2009)

Manuele MORI

Lampre - N.G.C. (2009)

Lampre - Farnese Vini (2010)

Lampre - ISD (2011)

Lampre - ISD (2012)

Lampre - Merida (2013)

Przemyslaw NIEMIEC

Lampre - ISD (2011)

Lampre - ISD (2012)

Lampre - Merida (2013)

Giacomo NIZZOLO

Filmop Ramonda Bottoli Parolin (2008)

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Angelo PAGANI

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Filmop Ramonda Bottoli Parolin (2008)

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Andrea PALINI

Lampre - Merida (2013)

Andrea PASQUALON

Lampre - Farnese Vini (2010)

Marcello PAVARIN

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Filmop Ramonda Bottoli Parolin (2008)

Antonio PEDRERO LOPEZ

Movistar Team (2016)

Movistar Team (2017)

Matteo PELUCCHI

Filmop Ramonda Bottoli Parolin (2008)

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Aitor PEREZ ARRIETA

Lampre - ISD (2011)

Enrico PERUFFO

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Alessandro PETACCHI

Lampre - Farnese Vini (2010)

Lampre - ISD (2011)

Lampre - ISD (2012)

Lampre - Merida (2013)

Samuele PIERATTINI

Filmop Ramonda Bottoli Parolin (2008)

Daniele PIETROPOLLI

Lampre - Farnese Vini (2010)

Lampre - ISD (2011)

Lampre - ISD (2012)

Lampre - Merida (2013)

Ruben PLAZA MOLINA

Movistar Team (2014)

Simone PONZI

Lampre - N.G.C. (2009)

Lampre - Farnese Vini (2010)

Morris POSSONI

Lampre - ISD (2012)

Filippo POZZATO

Lampre - Merida (2013)

Nairo Alexander QUINTANA ROJAS

Movistar Team (2014)

Movistar Team (2015)

Movistar Team (2016)

Movistar Team (2017)

Dayer Uberney QUINTANA ROJAS

Movistar Team (2014)

Movistar Team (2015)

Movistar Team (2016)

Movistar Team (2017)

Matteo RABOTTINI

Lampre - Farnese Vini (2010)

Bernardo RICCIO

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Ariel Maximiliano RICHEZE ARAQUISTAIN

Lampre - Merida (2013)

Adrian Ezequiel RICHEZE ARAQUISTAIN

Filmop Ramonda Bottoli Parolin (2008)

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Daniele RIGHI

Lampre - N.G.C. (2009)

Lampre - Farnese Vini (2010)

Lampre - ISD (2011)

Lampre - ISD (2012)

Davide RIGO

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Federico ROCCHETTI

Lampre - Farnese Vini (2010)

Jose Joaquin ROJAS GIL

Movistar Team (2014)

Movistar Team (2015)

Movistar Team (2016)

Movistar Team (2017)

Mauro SANTAMBROGIO

Lampre - N.G.C. (2009)

Nelson Filipe SANTOS SIMOES OLIVEIRA

Movistar Team (2016)

Movistar Team (2017)

Enrique SANZ UNZUÉ

Movistar Team (2014)

Movistar Team (2015)

Marcin SAPA

Lampre - N.G.C. (2009)

Lampre - Farnese Vini (2010)

Michele SCARPONI

Lampre - ISD (2011)

Lampre - ISD (2012)

Lampre - Merida (2013)

Jose Rodolfo SERPA PEREZ

Lampre - Merida (2013)

Oleksandr SHEYDYK

Lampre - ISD (2012)

Gilberto SIMONI

Lampre - Farnese Vini (2010)

Mattia SINIGAGLIA

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Marc SOLER GIMENEZ

Movistar Team (2015)

Movistar Team (2016)

Movistar Team (2017)

Alessandro SPEZIALETTI

Lampre - Farnese Vini (2010)

Lampre - ISD (2011)

Lampre - ISD (2012)

Simon SPILAK

Lampre - N.G.C. (2009)

Lampre - Farnese Vini (2010)

Lampre - ISD (2011)

Simone STORTONI

Lampre - ISD (2012)

Lampre - Merida (2013)

Mattia STORTONI

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Rory SUTHERLAND

Movistar Team (2015)

Movistar Team (2016)

Movistar Team (2017)

Jasha SÜTTERLIN

Movistar Team (2014)

Movistar Team (2015)

Movistar Team (2016)

Movistar Team (2017)

Balint SZEGHALMI

Lampre - ISD (2011)

Sylvester SZMYD

Movistar Team (2014)

Mirko TEDESCHI

Lampre - ISD (2011)

Andrea TINCANI

Filmop Ramonda Bottoli Parolin (2008)

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Thomas TIOZZO

Lampre - ISD (2011)

Paolo TIRALONGO

Lampre - N.G.C. (2009)

Francesco TOMEI

Lampre - N.G.C. (2009)

Fabio TOMMASSINI

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Luca TREVISAN

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Daniele TROIAN

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Miguel Armando UBETO APONTE

Lampre - Merida (2013)

Diego ULISSI

Lampre - Farnese Vini (2010)

Lampre - ISD (2011)

Lampre - ISD (2012)

Lampre - Merida (2013)

Alejandro VALVERDE BELMONTE

Movistar Team (2014)

Movistar Team (2015)

Movistar Team (2016)

Movistar Team (2017)

Francisco José VENTOSO ALBERDI

Movistar Team (2014)

Movistar Team (2015)

Movistar Team (2016)

Davide VIGANO'

Lampre - ISD (2012)

Lampre - Merida (2013)

Michele VIOLA

Lampre - ISD (2012)

Giovanni VISCONTI

Movistar Team (2014)

Movistar Team (2015)

Movistar Team (2016)

Luca WACKERMANN

Lampre - ISD (2012)

Lampre - Merida (2013)

Colin WALCZAK

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Volodymyr ZAGORODNY

Lampre - N.G.C. (2009)

Luca ZANDERIGO

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Filmop Ramonda Bottoli Parolin (2008)

Manolo ZANELLA

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Enrico ZEN

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Filmop Ramonda Bottoli Parolin (2008)

Gaetano ZENNA

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

Eugert ZHUPA

Bottoli Nordelettrica Ramonda (2009)

©2019 Museo del Ciclismo Associazione Culturale ONLUS - C.F.94259220484 - info@museociclismo.it - All rights reserved

Note: All the data on this site were collected by Paolo Mannini from newspapers, books, online web archive, digital archive and on line forums. All the people who wants to help us collecting more data can send an email to Paolo Mannini or to MuseoCiclismo