Giampaolo BIOLO

Giampaolo BIOLO

Rider Elite (Cod: 40166)

Born in ARZIGNANO on 12 November 1985

Bandiera ITA
ITA
Statistics
Rankings Victories Age (years)
Podiums 1°-10° Total placements Victories in stage races Stages victories Victories in the sprint First victory Last victory
Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ...
2010 20 June Coppa Caivano
  08 June Turul Romaniei (Stage n.3)
2008 13 June Turul Romaniei (Stage n.6)
  10 June Turul Romaniei (Stage n.3)
  24 February G.P. De Nardi - Castello di Roganzuolo
2007 16 September Trofeo Lampre
  09 June Trofeo m.o. Alfredo Lando
2006 14 May Memorial Benfenati
  13 May Giro del Compitese
  01 April Cinturon Ciclista Internacional a Mallorca (Stage n.4)
Teams
Year
Year Team Country Type Note
2010 G.S. San Marco Concrete Caneva A.C.D. ITA elite
2009 G.S. San Marco Concrete Caneva A.C.D. ITA elite
2008 U.C. Trevigiani ITA elite
2007 Filmop Ramonda Parolin ITA under23
2006 Team Filmop ITA under23
2005 Team Parolin - Sorelle Ramonda ITA under23
2004 G.C. Garlaschese ITA under23
Coéquipiers
Teammates Team (year)
Fabrizio AMERIGHI

U.C. Trevigiani (2008)

Rafael ANDRIATO DE MATTOS

U.C. Trevigiani (2008)

Filippo BAGGIO

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Davide BATTISTELLA

U.C. Trevigiani (2008)

Mattia BERNARDI

G.S. San Marco Concrete Caneva A.C.D. (2010)

Andrea BIANCHI

G.C. Garlaschese (2004)

Riccardo BOLZAN

G.S. San Marco Concrete Caneva A.C.D. (2010)

G.S. San Marco Concrete Caneva A.C.D. (2009)

Marco BORGATO

Team Parolin - Sorelle Ramonda (2005)

Manuel BORTOLETTI

G.S. San Marco Concrete Caneva A.C.D. (2010)

Eros BRAIT

G.S. San Marco Concrete Caneva A.C.D. (2010)

Alex BUTTAZZONI

G.S. San Marco Concrete Caneva A.C.D. (2010)

Roberto CACCIA

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Team Filmop (2006)

Alessandro CALDERAN

U.C. Trevigiani (2008)

Rudy CAMPA

Team Filmop (2006)

Alberto CANEVA

G.C. Garlaschese (2004)

Alessandro CANTONE

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Team Filmop (2006)

Giorgio CARETTA

Team Parolin - Sorelle Ramonda (2005)

Alberto CENDRON

U.C. Trevigiani (2008)

Angelo CICCONE

G.S. San Marco Concrete Caneva A.C.D. (2010)

Davide CLERICI

G.C. Garlaschese (2004)

Marco COLEDAN

U.C. Trevigiani (2008)

Alberto CONTOLI

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Team Filmop (2006)

Gregory DA ROS

Team Parolin - Sorelle Ramonda (2005)

Maurizio DAL BELLO

G.S. San Marco Concrete Caneva A.C.D. (2009)

Marco DE POLLO

G.S. San Marco Concrete Caneva A.C.D. (2009)

Carmelo DI PASQUALE

G.S. San Marco Concrete Caneva A.C.D. (2009)

Marco DONADELLO

G.S. San Marco Concrete Caneva A.C.D. (2009)

Luca DUGANI FLUMIAN

U.C. Trevigiani (2008)

Pierpaolo FICARA

G.S. San Marco Concrete Caneva A.C.D. (2010)

Mauro FINETTO

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Team Filmop (2006)

Davide FINETTO

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Paolo FINOTTI

G.C. Garlaschese (2004)

Cristiano FUMAGALLI

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Team Filmop (2006)

Team Parolin - Sorelle Ramonda (2005)

Cristian GABBIADINI

G.C. Garlaschese (2004)

Luca GASPARINI

Team Filmop (2006)

Team Parolin - Sorelle Ramonda (2005)

Mario GHIONE

G.C. Garlaschese (2004)

Andrea GIACOMIN

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Team Filmop (2006)

Team Parolin - Sorelle Ramonda (2005)

Edoardo GIRARDI

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Team Filmop (2006)

Team Parolin - Sorelle Ramonda (2005)

Matteo GRAVA

G.S. San Marco Concrete Caneva A.C.D. (2009)

Massimo GRAZIATO

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Andrea GRENDENE

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Team Filmop (2006)

Team Parolin - Sorelle Ramonda (2005)

Francesco KANDA

U.C. Trevigiani (2008)

Gianluca LEONARDI

U.C. Trevigiani (2008)

Antonino LOLLO

G.S. San Marco Concrete Caneva A.C.D. (2009)

Marco LORENZON

G.S. San Marco Concrete Caneva A.C.D. (2009)

Adriano MALORI

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Enrico MANTOVANI

U.C. Trevigiani (2008)

Martino MARCOTTO

Team Parolin - Sorelle Ramonda (2005)

Fabio MASOTTI

G.S. San Marco Concrete Caneva A.C.D. (2010)

Alberto MOROSINI

G.S. San Marco Concrete Caneva A.C.D. (2009)

Julian David MUNOZ GIRALDO

G.C. Garlaschese (2004)

Attilio NICHELE

G.S. San Marco Concrete Caneva A.C.D. (2010)

G.S. San Marco Concrete Caneva A.C.D. (2009)

Angelo PAGANI

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Andrea PAOLETTI

G.S. San Marco Concrete Caneva A.C.D. (2009)

Siarhei PAPOK

G.S. San Marco Concrete Caneva A.C.D. (2010)

G.S. San Marco Concrete Caneva A.C.D. (2009)

Marcello PAVARIN

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Gianmario PEDRAZZINI

G.C. Garlaschese (2004)

Enrico PERUFFO

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Team Filmop (2006)

Andrea PIECHELE

U.C. Trevigiani (2008)

Nicola PIECHELE

U.C. Trevigiani (2008)

Fabrice PIEMONTESI

Team Parolin - Sorelle Ramonda (2005)

Alberto PIZZO

Team Filmop (2006)

Team Parolin - Sorelle Ramonda (2005)

Oleksandr POLIVODA

Team Filmop (2006)

Davide PONTIROLI

U.C. Trevigiani (2008)

Edoardo POZZI

G.C. Garlaschese (2004)

Stefano PRESELLO

G.S. San Marco Concrete Caneva A.C.D. (2010)

Bernardo RICCIO

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Ariel Maximiliano RICHEZE ARAQUISTAIN

Team Parolin - Sorelle Ramonda (2005)

Roberto Antonio RICHEZE ARAQUISTAIN

Team Parolin - Sorelle Ramonda (2005)

Davide RIGO

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Team Filmop (2006)

David RIPARI

G.C. Garlaschese (2004)

Enrico ROSSI

G.C. Garlaschese (2004)

Mauro ROSSI

G.C. Garlaschese (2004)

Mauro RUSCITTI

Team Parolin - Sorelle Ramonda (2005)

Filippo SAVINI

Team Filmop (2006)

Emanuele TENTORI

G.C. Garlaschese (2004)

Thomas TIOZZO

U.C. Trevigiani (2008)

Erik TOMARELLI

G.S. San Marco Concrete Caneva A.C.D. (2010)

Francesco TOMEI

Team Filmop (2006)

Roberto TRAFICANTE

Team Parolin - Sorelle Ramonda (2005)

Luca TREVISAN

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Daniele TROIAN

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Team Filmop (2006)

Team Parolin - Sorelle Ramonda (2005)

Andrea TROVATO

G.S. San Marco Concrete Caneva A.C.D. (2010)

Marco VIVIAN

U.C. Trevigiani (2008)

Zhivkov YOVCHEV YOVCHO

G.S. San Marco Concrete Caneva A.C.D. (2010)

Derik ZAMPEDRI

U.C. Trevigiani (2008)

Diego ZANCO

U.C. Trevigiani (2008)

Luca ZANDERIGO

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Team Filmop (2006)

Manolo ZANELLA

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Andrea ZANIN

G.S. San Marco Concrete Caneva A.C.D. (2010)

Enrico ZEN

Filmop Ramonda Parolin (2007)

Team Filmop (2006)

Team Parolin - Sorelle Ramonda (2005)

©2002-2020 Museo del Ciclismo Associazione Culturale ONLUS - C.F.94259220484 - info@museociclismo.it - All rights reserved

Note: All the data on this site were collected by Paolo Mannini from newspapers, books, online web archive, digital archive and on line forums. All the people who wants to help us collecting more data can send an email to Paolo Mannini or to MuseoCiclismo