André GREIPEL

André GREIPEL

Rider Professional (Cod: 17530)

Born in ROSTOCK on 16 July 1982

Bandiera GER
GER
Statistics
Rankings Victories Age (years)
Podiums 1°-10° Total placements Victories in stage races Stages victories Victories in the sprint First victory Last victory
Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ... Ricerca in corso ...
Pictures
2019 26 January La Tropicale Amissa Bongo (Stage n.6)
2018 05 September Tour of Britain (Stage n.4)
  02 September Tour of Britain (Stage n.1)
  24 May Tour de Belgique (Stage n.2)
  23 May Tour de Belgique (Stage n.1)
  12 May 4 Jours de Dunkerque (Stage n.5)
  09 May 4 Jours de Dunkerque (Stage n.2)
  21 January Tour Down Under (Stage n.6)
  16 January Tour Down Under (Stage n.1)
2017 30 September Omloop Eurometropool
  26 July Neuss
  06 May Giro d'Italia (Stage n.2)
  09 March Paris-Nice (Stage n.5)
  18 February Volta ao Algarve (Stage n.4)
  26 January Trofeo Santanyi-SesSalines-Campos
2016 04 September Tour of Britain (Stage n.1)
  09 August Gouden Piil - Emmen
  27 July Nacht von Hannover
  24 July Tour de France (Stage n.21)
  26 June Road National Championship - Germany
  02 June Tour de Luxembourg (Stage n.1)
  19 May Giro d'Italia (Stage n.12)
  13 May Giro d'Italia (Stage n.7)
  11 May Giro d'Italia (Stage n.5)
  26 April Presidential Tour of Turkey (Stage n.3)
  31 January Trofeo Palma de Mallorca
  28 January Trofeo Santanyi-SesSalines-Campos
2015 12 September Tour of Britain (Stage n.7)
  23 August Vattenfall Cyclassics
  11 August Eneco Tour (Stage n.2)
  26 July Tour de France (Stage n.21)
  19 July Tour de France (Stage n.15)
  08 July Tour de France (Stage n.5)
  05 July Tour de France (Stage n.2)
  21 June Ster ZLM Toer
  19 June Ster ZLM Toer (Stage n.3)
  18 June Ster ZLM Toer (Stage n.2)
  03 June Tour de Luxembourg (Stage n.1)
  03 June Tour de Luxembourg (Stage n.3)
  14 May Giro d'Italia (Stage n.6)
  29 April Presidential Tour of Turkey (Stage n.4)
  10 March Paris-Nice (Stage n.2)
  22 February Volta ao Algarve (Stage n.5)
2014 03 October Sparkassen Munsterland Giro
  14 September G.P. Jef Scherens - Rondom Leuven
  06 September Paris-Bruxelles
  10 July Tour de France (Stage n.6)
  29 June Road National Championship - Germany
  22 June Ster ZLM Toer (Stage n.5)
  08 June Tour de Luxembourg (Stage n.4)
  05 June Tour de Luxembourg (Stage n.1)
  31 May Tour de Belgique (Stage n.4)
  23 February Tour of Oman (Stage n.6)
  20 February Tour of Oman (Stage n.3)
  18 February Tour of Oman (Stage n.1)
  13 February Tour of Qatar (Stage n.5)
  26 January Tour Down Under (Stage n.6)
  24 January Tour Down Under (Stage n.4)
2013 07 September Paris-Bruxelles
  15 August Eneco Tour (Stage n.4)
  28 July Sparkassen Giro Bochum
  24 July Neuss
  04 July Tour de France (Stage n.6)
  23 June Road National Championship - Germany
  02 June Tour de Rijke
  02 June Ronde Van Zeeland
  23 May Tour de Belgique (Stage n.2)
  22 May Tour de Belgique (Stage n.1)
  25 April Presidential Tour of Turkey (Stage n.5)
  24 April Presidential Tour of Turkey (Stage n.4)
  06 February Tour Méditerranéen (Stage n.1)
  27 January Tour Down Under (Stage n.6)
  25 January Tour Down Under (Stage n.4)
  22 January Tour Down Under (Stage n.1)
  20 January Down Under Classic
2012 15 September G.P. Impanis - Van Petegem
  23 August Post Danmark Rundt (Stage n.2)
  22 August Post Danmark Rundt (Stage n.1)
  24 July Profronde van Stiphout
  14 July Tour de France (Stage n.13)
  05 July Tour de France (Stage n.5)
  04 July Tour de France (Stage n.4)
  15 June Ster ZLM Toer (Stage n.2)
  10 June ProRace Berlin
  01 June Tour de Luxembourg (Stage n.2)
  31 May Tour de Luxembourg (Stage n.1)
  25 May Tour de Belgique (Stage n.3)
  24 May Tour de Belgique (Stage n.2)
  23 May Tour de Belgique (Stage n.1)
  23 April Presidential Tour of Turkey (Stage n.2)
  17 February Tour of Oman (Stage n.4)
  14 February Tour of Oman (Stage n.1)
  22 January Tour Down Under (Stage n.6)
  19 January Tour Down Under (Stage n.3)
  17 January Tour Down Under (Stage n.1)
  15 January Down Under Classic
2011 10 August Eneco Tour (Stage n.2)
  09 August Eneco Tour (Stage n.1)
  29 July Nacht von Hannover
  27 July Neuss
  12 July Tour de France (Stage n.10)
  29 May Tour de Belgique (Stage n.5)
  26 May Tour de Belgique (Stage n.2)
  29 April Presidential Tour of Turkey (Stage n.6)
  29 March Driedaagse van De Panne-Koksijde (Stage n.1)
  19 February Volta ao Algarve (Stage n.4)
2010 18 September Tour of Britain (Stage n.8)
  16 September Tour of Britain (Stage n.6)
  11 September Tour of Britain (Stage n.1)
  23 August Eneco Tour (Stage n.6)
  19 August Eneco Tour (Stage n.2)
  07 August Tour de Pologne (Stage n.7)
  02 August Tour de Pologne (Stage n.2)
  09 July Osterreich Rundfahrt (Stage n.6)
  04 July Osterreich Rundfahrt (Stage n.1)
  27 May Giro d'Italia (Stage n.18)
  18 April Presidential Tour of Turkey (Stage n.8)
  16 April Presidential Tour of Turkey (Stage n.6)
  15 April Presidential Tour of Turkey (Stage n.5)
  12 April Presidential Tour of Turkey (Stage n.2)
  11 April Presidential Tour of Turkey (Stage n.1)
  18 February Volta ao Algarve (Stage n.2)
  11 February Trofeo Magaluf - Palmanova
  24 January Tour Down Under
  22 January Tour Down Under (Stage n.4)
  20 January Tour Down Under (Stage n.2)
  19 January Tour Down Under (Stage n.1)
2009 08 October Paris-Bourges
  20 September Vuelta a Espana (Stage n.21)
  15 September Vuelta a Espana (Stage n.16)
  03 September Vuelta a Espana (Stage n.5)
  01 September Vuelta a Espana (Stage n.4)
  08 August Tour de Pologne (Stage n.7)
  22 July Sachsen Tour International (Stage n.1)
  12 July Osterreich Rundfahrt (Stage n.8)
  10 July Osterreich Rundfahrt (Stage n.6)
  05 July Osterreich Rundfahrt (Stage n.1)
  21 June Ster Elektrotoer (Stage n.5)
  19 June Ster Elektrotoer (Stage n.3)
  18 June Ster Elektrotoer (Stage n.2)
  07 June Philadelphia International Championship
  01 June Neuseen Classics - Rund um die Braunkohle
  31 May Bayern-Rundfahrt (Stage n.5)
  29 May Bayern-Rundfahrt (Stage n.3)
  27 May Bayern-Rundfahrt (Stage n.1)
  10 May 4 Jours de Dunkerque (Stage n.6)
  20 January Tour Down Under (Stage n.1)
2008 03 October Sparkassen Munsterland Giro
  19 September Kampioenschap van Vlaanderen
  14 September Rund um die Nurnberger Altstadt
  02 September Deutschland Tour (Stage n.4)
  22 August Eneco Tour (Stage n.2)
  10 August Osterreich Rundfahrt (Stage n.4)
  25 July Sachsen Tour International (Stage n.3)
  23 July Sachsen Tour International (Stage n.1)
  28 May Giro d'Italia (Stage n.17)
  27 January Tour Down Under
  27 January Tour Down Under (Stage n.6)
  26 January Tour Down Under (Stage n.5)
  25 January Tour Down Under (Stage n.4)
  23 January Tour Down Under (Stage n.2)
  20 January Down Under Classic
2007 26 July Sachsen Tour International (Stage n.2)
  25 July Sachsen Tour International (Stage n.1)
2006 29 April Rheinland-Pfalz Rundfahrt (Stage n.4)
  26 April Rheinland-Pfalz Rundfahrt (Stage n.1)
2005 07 August Post Danmark Rundt (Stage n.6)
2004 Tour du Loir-et-Cher (Stage n.3)
2003 06 June Tour de Berlin (Stage n.1)
  26 March G.P. Waregem
Teams
Year
Year Team Country Type Note
2020 Israel Start - Up Nation ISR
2019 Team Arkea - Samsic FRA
2018 Lotto Soudal BEL
2017 Lotto Soudal BEL
2016 Lotto Soudal BEL
2015 Lotto Soudal BEL
2014 Lotto Belisol BEL
2013 Lotto Belisol BEL
2012 Lotto Belisol Team BEL
2011 Omega Pharma - Lotto BEL
2010 Team Htc - Columbia USA
2009 Team Columbia - High Road USA
2008 Team Columbia
(Fino a giugno nome High Road)
GER
2007 T-Mobile Team GER
2006 T-Mobile Team GER
2005 Team Wiesenhof GER
2003 Team Köstritzer GER under23
2001 Team Deutsche Telekom U23 - Jan Ullrich GER under23
Coéquipiers
Teammates Team (year)
Mario AERTS

Omega Pharma - Lotto (2011)

Michael ALBASINI

Team Columbia - High Road (2009)

Team Htc - Columbia (2010)

Sander ARMEE

Lotto Belisol (2014)

Lotto Soudal (2015)

Lotto Soudal (2016)

Lotto Soudal (2017)

Lotto Soudal (2018)

Iker ARSUAGA GONZALEZ

Israel Start - Up Nation (2020)

Matteo BADILATTI

Israel Start - Up Nation (2020)

Lars Ytting BAK

Team Htc - Columbia (2010)

Lotto Belisol Team (2012)

Lotto Belisol (2013)

Lotto Belisol (2014)

Lotto Soudal (2015)

Lotto Soudal (2016)

Lotto Soudal (2017)

Lotto Soudal (2018)

Jan BAKELANTS

Omega Pharma - Lotto (2011)

Rudy BARBIER

Israel Start - Up Nation (2020)

Warren BARGUIL

Team Arkea - Samsic (2019)

Michael BARRY

T-Mobile Team (2007)

Team Columbia (2008)

Team Columbia - High Road (2009)

Eric BAUMANN

T-Mobile Team (2006)

T-Mobile Team (2007)

Marcel BEIMA

T-Mobile Team (2007)

Dirk BELLEMAKERS

Lotto Belisol (2013)

Tiesj BENOOT

Lotto Belisol (2014)

Lotto Soudal (2015)

Lotto Soudal (2016)

Lotto Soudal (2017)

Lotto Soudal (2018)

Lorenzo BERNUCCI

T-Mobile Team (2006)

T-Mobile Team (2007)

Jenthe BIERMANS

Israel Start - Up Nation (2020)

Gaetan BILLE

Lotto Belisol Team (2012)

Lotto Belisol (2013)

Adam BLYTHE

Omega Pharma - Lotto (2011)

Edvald BOASSON HAGEN

Team Columbia (2008)

Team Columbia - High Road (2009)

Kris BOECKMANS

Lotto Belisol (2014)

Lotto Soudal (2015)

Lotto Soudal (2016)

Lotto Soudal (2017)

Guillaume BOIVIN

Israel Start - Up Nation (2020)

Franck BONNAMOUR

Team Arkea - Samsic (2019)

David BOUCHER

Omega Pharma - Lotto (2011)

Maxime BOUET

Team Arkea - Samsic (2019)

Matthias BRANDLE

Israel Start - Up Nation (2020)

David BRANSTNER

Team Deutsche Telekom U23 - Jan Ullrich (2001)

Vegard BREEN

Lotto Belisol (2014)

Lotto Soudal (2015)

Stig BROECKX

Lotto Belisol (2013)

Lotto Belisol (2014)

Lotto Soudal (2015)

Lotto Soudal (2016)

Brian BULGAC

Lotto Belisol Team (2012)

Lotto Belisol (2013)

Marcus BURGHARDT

T-Mobile Team (2006)

T-Mobile Team (2007)

Team Columbia (2008)

Team Columbia - High Road (2009)

Victor CAMPENAERTS

Lotto Soudal (2018)

Jörne CAROLUS

Lotto Belisol (2013)

Alexander CATAFORD

Israel Start - Up Nation (2020)

Mark CAVENDISH

T-Mobile Team (2006)

T-Mobile Team (2007)

Team Columbia (2008)

Team Columbia - High Road (2009)

Team Htc - Columbia (2010)

Davide CIMOLAI

Israel Start - Up Nation (2020)

Gerald CIOLEK

T-Mobile Team (2007)

Team Columbia (2008)

Sander CORDEEL

Lotto Belisol Team (2012)

Lotto Belisol (2013)

Maxime DANIEL

Team Arkea - Samsic (2019)

Scott DAVIS

T-Mobile Team (2006)

T-Mobile Team (2007)

Team Columbia (2008)

Sean DE BIE

Lotto Belisol (2014)

Lotto Soudal (2015)

Lotto Soudal (2016)

Lotto Soudal (2017)

Jasper DE BUYST

Lotto Soudal (2015)

Lotto Soudal (2016)

Lotto Soudal (2017)

Lotto Soudal (2018)

Bart DE CLERCQ

Omega Pharma - Lotto (2011)

Lotto Belisol Team (2012)

Lotto Belisol (2013)

Lotto Belisol (2014)

Lotto Soudal (2015)

Lotto Soudal (2016)

Lotto Soudal (2017)

Thomas DE GENDT

Lotto Soudal (2015)

Lotto Soudal (2016)

Lotto Soudal (2017)

Lotto Soudal (2018)

Francis DE GREEF

Omega Pharma - Lotto (2011)

Lotto Belisol Team (2012)

Lotto Belisol (2013)

Jens DEBUSSCHERE

Omega Pharma - Lotto (2011)

Lotto Belisol Team (2012)

Lotto Belisol (2013)

Lotto Belisol (2014)

Lotto Soudal (2015)

Lotto Soudal (2016)

Lotto Soudal (2017)

Lotto Soudal (2018)

Kenny DEHAES

Omega Pharma - Lotto (2011)

Lotto Belisol Team (2012)

Lotto Belisol (2013)

Lotto Belisol (2014)

Lotto Soudal (2015)

Anthony DELAPLACE

Team Arkea - Samsic (2019)

Kevin DELTOMBE

Lotto Soudal (2016)

John DEVINE

Team Columbia (2008)

Stan DEWULF

Lotto Soudal (2018)

Lotto Soudal (2018)

Gert DOCKX

Team Columbia (2008)

Team Columbia - High Road (2009)

Team Htc - Columbia (2010)

Omega Pharma - Lotto (2011)

Lotto Belisol Team (2012)

Lotto Belisol (2013)

Lotto Belisol (2014)

Lotto Soudal (2015)

Lotto Soudal (2016)

Aurelien DOLEATTO

Team Arkea - Samsic (2019)

Alex DOWSETT

Israel Start - Up Nation (2020)

Falk DWORATZEK

Team Köstritzer (2003)

Itmar EINHORN

Israel Start - Up Nation (2020)

Bernhard EISEL

T-Mobile Team (2007)

Team Columbia (2008)

Team Columbia - High Road (2009)

Team Htc - Columbia (2010)

Brice FEILLU

Team Arkea - Samsic (2019)

Markus FOTHEN

Team Köstritzer (2003)

Frederik FRISON

Lotto Soudal (2015)

Lotto Soudal (2016)

Lotto Soudal (2017)

Lotto Soudal (2018)

Tony GALLOPIN

Lotto Belisol (2014)

Lotto Soudal (2015)

Lotto Soudal (2016)

Lotto Soudal (2017)

Linus GERDEMANN

T-Mobile Team (2006)

T-Mobile Team (2007)

Team Columbia (2008)

Élie GESBERT

Team Arkea - Samsic (2019)

Jan GHYSELINCK

Team Htc - Columbia (2010)

Philippe GILBERT

Omega Pharma - Lotto (2011)

Bastiaan GILING

T-Mobile Team (2006)

Omer GOLDSTEIN

Israel Start - Up Nation (2020)

Michael GOOLAERTS

Lotto Soudal (2016)

Matthew GOSS

Team Htc - Columbia (2010)

Ralf GRABSCH

Team Wiesenhof (2005)

Bert GRABSCH

T-Mobile Team (2007)

Team Columbia (2008)

Team Columbia - High Road (2009)

Team Htc - Columbia (2010)

Patrick GRETSCH

Team Htc - Columbia (2010)

Giuseppe GUERINI

T-Mobile Team (2006)

T-Mobile Team (2007)

Thibault GUERNALEC

Team Arkea - Samsic (2019)

Rasmus GULDHAMMER

Team Htc - Columbia (2010)

Roger HAMMOND

T-Mobile Team (2007)

Team Columbia (2008)

Adam HANSEN

T-Mobile Team (2007)

Team Columbia (2008)

Team Columbia - High Road (2009)

Team Htc - Columbia (2010)

Omega Pharma - Lotto (2011)

Lotto Belisol Team (2012)

Lotto Belisol (2013)

Lotto Belisol (2014)

Lotto Soudal (2015)

Lotto Soudal (2016)

Lotto Soudal (2017)

Lotto Soudal (2018)

Romain HARDY

Team Arkea - Samsic (2019)

Greg HENDERSON

T-Mobile Team (2007)

Team Columbia (2008)

Team Columbia - High Road (2009)

Lotto Belisol Team (2012)

Lotto Belisol (2013)

Lotto Belisol (2014)

Lotto Soudal (2015)

Lotto Soudal (2016)

Jens HEPPNER

Team Wiesenhof (2005)

Ben HERMANS

Israel Start - Up Nation (2020)

George HINCAPIE

Team Columbia (2008)

Team Columbia - High Road (2009)

Moreno HOFLAND

Lotto Soudal (2017)

Lotto Soudal (2018)

Hugo HOFSTETTER

Israel Start - Up Nation (2020)

Reto HOLLENSTEIN

Israel Start - Up Nation (2020)

Serhiy HONCHAR

T-Mobile Team (2006)

T-Mobile Team (2007)

Leigh HOWARD

Team Htc - Columbia (2010)

Serguei IVANOV

T-Mobile Team (2006)

Maxime JARNET

Team Arkea - Samsic (2019)

Benoit JARRIER

Team Arkea - Samsic (2019)

Olivier KAISEN

Omega Pharma - Lotto (2011)

Lotto Belisol Team (2012)

Lotto Belisol (2013)

Lotto Belisol (2014)

Johannes KAISER

Team Köstritzer (2003)

Matthias KESSLER

T-Mobile Team (2006)

Jens KEUKELEIRE

Lotto Soudal (2018)

Kim KIRCHEN

T-Mobile Team (2006)

T-Mobile Team (2007)

Team Columbia (2008)

Team Columbia - High Road (2009)

Andreas KLIER

T-Mobile Team (2006)

T-Mobile Team (2007)

Team Columbia (2008)

Andreas KLODEN

T-Mobile Team (2006)

Andrey KLYUEV

T-Mobile Team (2007)

Servais KNAVEN

T-Mobile Team (2007)

Team Columbia (2008)

Christian KNEES

Team Wiesenhof (2005)

Team Deutsche Telekom U23 - Jan Ullrich (2001)

Bernhard KOHL

T-Mobile Team (2006)

David KOPP

Team Wiesenhof (2005)

Team Deutsche Telekom U23 - Jan Ullrich (2001)

Andre KORFF

T-Mobile Team (2006)

T-Mobile Team (2007)

Bjorg LAMBRECHT

Lotto Soudal (2018)

Sebastian LANG

Omega Pharma - Lotto (2011)

Romain LE ROUX

Team Arkea - Samsic (2019)

Florentin LECAMUS-LAMBERT

Team Arkea - Samsic (2019)

Kévin LEDANOIS

Team Arkea - Samsic (2019)

Craig LEWIS

Team Columbia (2008)

Team Columbia - High Road (2009)

Team Htc - Columbia (2010)

Senne LEYSEN

Lotto Soudal (2017)

Pim LIGTHART

Lotto Belisol (2014)

Lotto Soudal (2015)

Lotto Soudal (2016)

Matthew LLOYD

Omega Pharma - Lotto (2011)

Roberto LOCHOWSKI

Team Wiesenhof (2005)

Gert LODEWIJKS

Lotto Belisol (2014)

Klaas LODEWYCK

Omega Pharma - Lotto (2011)

Thomas LOVKVIST

Team Columbia (2008)

Team Columbia - High Road (2009)

Jorg LUDEWIG

T-Mobile Team (2006)

Nikolas MAES

Lotto Soudal (2017)

Lotto Soudal (2018)

Peter MAGYAROSI

Team Deutsche Telekom U23 - Jan Ullrich (2001)

Jérémy MAISON

Team Arkea - Samsic (2019)

Tomasz MARCZYNSKI

Lotto Soudal (2016)

Lotto Soudal (2017)

Lotto Soudal (2018)

Tony MARTIN

Team Columbia (2008)

Team Columbia - High Road (2009)

Team Htc - Columbia (2010)

Daniel MARTIN

Israel Start - Up Nation (2020)

Eddy MAZZOLENI

T-Mobile Team (2006)

Travis MCCABE

Israel Start - Up Nation (2020)

Gianni MEERSMAN

Lotto Belisol Team (2012)

Axel MERCKX

T-Mobile Team (2007)

Remy MERTZ

Lotto Soudal (2017)

Lotto Soudal (2018)

Amaël MOINARD

Team Arkea - Samsic (2019)

Maxime MONFORT

Team Columbia - High Road (2009)

Team Htc - Columbia (2010)

Lotto Belisol (2014)

Lotto Soudal (2015)

Lotto Soudal (2016)

Lotto Soudal (2017)

Lotto Soudal (2018)

Martin MÜLLER

Team Wiesenhof (2005)

Daniel MUSIOL

Team Wiesenhof (2005)

Oliver NAESEN

Lotto Belisol (2014)

Lawrence NAESEN

Lotto Soudal (2018)

Daniele NARDELLO

T-Mobile Team (2006)

Krists NEILANDS

Israel Start - Up Nation (2020)

Maarten NEYENS

Omega Pharma - Lotto (2011)

Lotto Belisol Team (2012)

Lotto Belisol (2013)

Guy NIV

Israel Start - Up Nation (2020)

René OBST

Team Wiesenhof (2005)

Aaron OLSON

T-Mobile Team (2007)

Dennis OSTER

Team Deutsche Telekom U23 - Jan Ullrich (2001)

Sebastian PADDAGS

Team Köstritzer (2003)

James Gene PICCOLI

Israel Start - Up Nation (2020)

Laurent PICHON

Team Arkea - Samsic (2019)

Andrea PIECHELE

Team Columbia (2008)

Jozef PIJL

T-Mobile Team (2007)

Marco PINOTTI

T-Mobile Team (2007)

Team Columbia (2008)

Team Columbia - High Road (2009)

Team Htc - Columbia (2010)

Emiel PLANCKAERT

Lotto Soudal (2017)

Enrico POITSCHKE

Team Wiesenhof (2005)

Nils POLITT

Israel Start - Up Nation (2020)

Olaf POLLACK

T-Mobile Team (2006)

Morris POSSONI

Team Columbia (2008)

Team Columbia - High Road (2009)

Óscar PUJOL MUÑOZ

Omega Pharma - Lotto (2011)

Frantisek RABON

T-Mobile Team (2006)

T-Mobile Team (2007)

Team Columbia (2008)

Team Columbia - High Road (2009)

Team Htc - Columbia (2010)

Steffen RADOCHLA

Team Wiesenhof (2005)

Mihkel RÄIM

Israel Start - Up Nation (2020)

Dirk REICHL

Team Deutsche Telekom U23 - Jan Ullrich (2001)

Alexis RENARD

Israel Start - Up Nation (2020)

Mark RENSHAW

Team Columbia - High Road (2009)

Team Htc - Columbia (2010)

Vicente REYNÉS MIMO

Team Columbia (2008)

Team Columbia - High Road (2009)

Team Htc - Columbia (2010)

Omega Pharma - Lotto (2011)

Lotto Belisol Team (2012)

Lotto Belisol (2013)

Alan RIOU

Team Arkea - Samsic (2019)

Frederique ROBERT

Lotto Belisol Team (2012)

Lotto Belisol (2013)

Jurgen ROELANDTS

Omega Pharma - Lotto (2011)

Lotto Belisol Team (2012)

Lotto Belisol (2013)

Lotto Belisol (2014)

Lotto Soudal (2015)

Lotto Soudal (2016)

Lotto Soudal (2017)

Michael ROGERS

T-Mobile Team (2006)

T-Mobile Team (2007)

Team Columbia (2008)

Team Columbia - High Road (2009)

Team Htc - Columbia (2010)

Hayden David ROULSTON

Team Htc - Columbia (2010)

Clément RUSSO

Team Arkea - Samsic (2019)

Guy SAGIV

Israel Start - Up Nation (2020)

Aleksejs SARAMOTINS

Team Htc - Columbia (2010)

Patrick SCHELLING

Israel Start - Up Nation (2020)

Andreas SCHILLINGER

Team Wiesenhof (2005)

Daniel SCHLEGEL

Team Köstritzer (2003)

Ricardo SCHLEMONAT

Team Deutsche Telekom U23 - Jan Ullrich (2001)

Bram SCHMITZ

T-Mobile Team (2006)

Stephan SCHRECK

T-Mobile Team (2006)

T-Mobile Team (2007)

Bjorn SCHRODER

Team Wiesenhof (2005)

Tilo SCHÜLER

Team Deutsche Telekom U23 - Jan Ullrich (2001)

Stefan SCHUMACHER

Team Deutsche Telekom U23 - Jan Ullrich (2001)

Oscar SEVILLA RIBERA

T-Mobile Team (2006)

James Callum SHAW

Lotto Soudal (2016)

Lotto Soudal (2017)

Lotto Soudal (2018)

Marcel SIEBERG

Team Deutsche Telekom U23 - Jan Ullrich (2001)

Team Columbia (2008)

Team Columbia - High Road (2009)

Team Htc - Columbia (2010)

Omega Pharma - Lotto (2011)

Lotto Belisol Team (2012)

Lotto Belisol (2013)

Lotto Belisol (2014)

Lotto Soudal (2015)

Lotto Soudal (2016)

Lotto Soudal (2017)

Lotto Soudal (2018)

Sébastian SIEDLER

Team Wiesenhof (2005)

Patrik SINKEWITZ

T-Mobile Team (2006)

T-Mobile Team (2007)

Kanstantsin SIUTSOU

Team Columbia (2008)

Team Columbia - High Road (2009)

Team Htc - Columbia (2010)

Mahdi SOHRABI

Lotto Belisol Team (2012)

Thomas SPRENGERS

Lotto Belisol Team (2012)

Ian STANNARD

T-Mobile Team (2007)

Rory SUTHERLAND

Israel Start - Up Nation (2020)

Gerben THIJSSEN

Lotto Soudal (2018)

Geraint THOMAS

Team Wiesenhof (2005)

Jan ULLRICH

T-Mobile Team (2006)

Florian VACHON

Team Arkea - Samsic (2019)

Norman VAHTRA

Israel Start - Up Nation (2020)

Boris VALLÉE

Lotto Belisol (2014)

Lotto Soudal (2015)

Rafael VALLS FERRI

Lotto Soudal (2016)

Lotto Soudal (2017)

Tom VAN ASBROECK

Israel Start - Up Nation (2020)

Jurgen VAN DE WALLE

Omega Pharma - Lotto (2011)

Lotto Belisol Team (2012)

Lotto Belisol (2013)

Jurgen VAN DEN BROECK

Omega Pharma - Lotto (2011)

Lotto Belisol Team (2012)

Lotto Belisol (2013)

Lotto Belisol (2014)

Lotto Soudal (2015)

Tosh VAN DER SANDE

Lotto Belisol Team (2012)

Lotto Belisol (2013)

Lotto Belisol (2014)

Lotto Soudal (2015)

Lotto Soudal (2016)

Lotto Soudal (2017)

Lotto Soudal (2018)

Tejay VAN GARDEREN

Team Htc - Columbia (2010)

Jonas VAN GENECHTEN

Lotto Belisol Team (2012)

Lotto Belisol (2013)

Lotto Belisol (2014)

Dries VAN GESTEL

Lotto Soudal (2015)

Joost VAN LEIJEN

Lotto Belisol Team (2012)

Lotto Belisol (2013)

Brent VAN MOER

Lotto Soudal (2018)

Kenneth VAN ROOY

Lotto Soudal (2015)

Sven VANDOUSSELAERE

Omega Pharma - Lotto (2011)

Jelle VANENDERT

Omega Pharma - Lotto (2011)

Lotto Belisol Team (2012)

Lotto Belisol (2013)

Lotto Belisol (2014)

Lotto Soudal (2015)

Lotto Soudal (2016)

Lotto Soudal (2017)

Lotto Soudal (2018)

Dennis VANENDERT

Lotto Belisol Team (2012)

Lotto Belisol (2013)

Lotto Belisol (2014)

Lotto Soudal (2015)

Jussi VEIKKANEN

Omega Pharma - Lotto (2011)

Moritz VEIT

Team Köstritzer (2003)

Martin VELITS

Team Htc - Columbia (2010)

Peter VELITS

Team Htc - Columbia (2010)

Louis VERVAEKE

Lotto Belisol (2014)

Lotto Soudal (2015)

Lotto Soudal (2016)

Lotto Soudal (2017)

Lars WACKERNAGEL

Team Wiesenhof (2005)

Robert WAGNER

Team Wiesenhof (2005)

Team Köstritzer (2003)

Team Arkea - Samsic (2019)

Jelle WALLAYS

Lotto Soudal (2016)

Lotto Soudal (2017)

Lotto Soudal (2018)

Tim WELLENS

Lotto Belisol Team (2012)

Lotto Belisol (2013)

Lotto Belisol (2014)

Lotto Soudal (2015)

Lotto Soudal (2016)

Lotto Soudal (2017)

Lotto Soudal (2018)

Bram WELTEN

Team Arkea - Samsic (2019)

Steffen WESEMANN

T-Mobile Team (2006)

Bradley WIGGINS

Team Columbia (2008)

Frederik WILLEMS

Omega Pharma - Lotto (2011)

Lotto Belisol Team (2012)

Lotto Belisol (2013)

Lotto Belisol (2014)

Gregor WILLWOHL

Team Deutsche Telekom U23 - Jan Ullrich (2001)

Wouter WIPPERT

Lotto Belisol Team (2012)

Enzo WOUTERS

Lotto Soudal (2017)

Lotto Soudal (2018)

Mads WURTZ SCHMIDT

Israel Start - Up Nation (2020)

Rick ZABEL

Israel Start - Up Nation (2020)

Thomas ZIEGLER

T-Mobile Team (2006)

T-Mobile Team (2007)

©2002-2020 Museo del Ciclismo Associazione Culturale ONLUS - C.F.94259220484 - info@museociclismo.it - All rights reserved

Note: All the data on this site were collected by Paolo Mannini from newspapers, books, online web archive, digital archive and on line forums. All the people who wants to help us collecting more data can send an email to Paolo Mannini or to MuseoCiclismo